O „Lenorze” Gottfrieda Bürgera – spotkanie literackie

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 11 sierpnia 2020, 18:00

O Lenorze Gottfrieda Bürgera – polskie i rosyjskie interpretacje „królowej ballad” romantyzmu. Spotkanie literackie z dr Aleksandrą Łagowską

Romantyzm to epoka buntu i fascynacji nieobliczalnym światem nocy i snów. Istotę romantyzmu sugestywnie przedstawia bohaterka niemieckiej ballady Gottfrieda Augusta Bürgera Lenora. Jest nią dziewczyna zrozpaczona po utracie ukochanego. Narzeczony przybywa do niej w nocy i zawozi na cmentarz, gdzie spoczywają jego zwłoki. Szalona miłość Lenory inspirowała wielu znakomitych artystów różnych czasów i różnych kultur. Swoje wersje „królowej ballad” stworzyli m.in. Adam Mickiewicz, Antoni Odyniec, Wasilij Żukowski, Paweł Katienin i Stanisław Wyspiański. Co łączy liczne wariacje Lenory, a czym się one różnią? Jakie przesłanie dziś ma dla nas „królowa ballad”? Zapraszamy w podróż po zaświatach romantyzmu!

Prowadzenie: Marta Półtorak

Spotkanie organizowane w ramach programu „Zakupu dzieł”, realizowanego w ramach programu „Kultura odporna” Miasta Krakowa na zamówienie Krakowskiego Forum Kultury.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.