Ogrody, dziedzińce, kościół św. Gereona

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 23 kwietnia 2022 - niedziela, 2 października 2022

Uznawana za perłę renesansu kaplica Zygmuntowska czy arkadowy dziedziniec rezydencji w tym samym stylu są wizytówkami Wawelu. Tymczasem mury zamku i katedry skrywają wspaniałe fragmenty o wiele wcześniejszej architektury, sięgającej początków polskiej państwowości. Trasa plenerowa Ogrody, dziedzińce, kościół św. Gereona prowadzi przez rzadko udostępniane miejsca: tzw. dziedziniec Batorego oraz związany z nim rezerwat archeologiczno-architektoniczny. Urokliwy zakątek położony jest pomiędzy zachodnim skrzydłem zamku a katedrą (wejście mieści się tuż za bramą Berrecciego), a jego nazwa pochodzi od położonej tuż za ścianą świątyni kaplicy grobowej Stefana Batorego. Niegdyś przez renesansową przełączkę nad dziedzińcem król i jego świta przechodzili do katedry. Kościół św. Gereona to właściwie dwie świątynie: starszą kaplicę z kryptą wzniesiono tu z wapienia już w XI wieku na wzór najświetniejszych budowli ówczesnej Europy; druga, zbudowana z cegły w XIV stuleciu, to obecna kaplica św. Marii Egipcjanki. Spacer prowadzi poprzez dzieje Wawelu – od średniowiecznego grodu królewskiego po okres międzywojennej odnowy. Wart polecenia jest też rozciągający się z dziedzińca Batorego wspaniały widok na Planty! (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”

Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem po umówieniu od 23 kwietnia, ostatnie wejście: poniedziałek 11.40, wtorek-piątek 15.30; bilety: normalny 25 zł, ulgowy 15 zł.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<