Bulwar[t] Sztuki 2020: warsztaty genealogiczne

Pozostałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W tym roku proponujemy zupełnie nową odsłonę warsztatów genealogicznych. Nowe prowadzące - nowe wyzwania!

Karolina Szlęzak i Kinga Urbańska, pomysłodawczynie i właścicielki firmy Your Roots in Poland oraz założycielki Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce. Już od 10 lat pomagają ludziom cofać się w czasie, odkrywają historię ich przodków.

Angażują się społecznie oraz dzielą swoją wiedzą na warsztatach, wykładach i webinarach – w Polsce (Muzeum Emigracji w Gdyni, Uniwersytet III Wieku UJ) i za granicą (Międzynarodowa Konferencja genealogiczna Rootstech). Współpracują między innymi ze stacją PBS przy programie Finding Your Roots with Henry Louis Gates, Jr., gdzie pomagają odkrywać polskie korzenie amerykańskich gwiazd. Wzięły na warsztat między innymi przodków Julianny Margulies, Dustina Hoffmana, Tea Leoni, Glorii Stainem, czy Berniego Sandersa. W Polsce stały się bohaterkami serii dokumentalnej Tropicielki Rodzinnych Historii stworzonej dla telewizji Canal + Discovery, która ukazuje kulisy pracy ich zespołu. Na jego łamach przebadały historię rodzinną Soni Bohosiewicz, czy Katarzyny Pakosińskiej. Ponad wszystko - praca jest ich pasją!

SOBOTY 11:00 / 18.07, 25.07, 1.08, 8.08
WARSZTATY GENEALOGICZNE: kim był Twój pradziadek?
Podróże, które są tematem tegorocznego Bulwar[t]u, to nie tylko przemieszczanie się w przestrzeni, ale też w czasie. Podczas warsztatów udamy się w podróż do przeszłości. Poczujemy, jak ważna jest rodzinna historia i troska o zachowanie jej dla następnych pokoleń. Będziemy poznawać własne korzenie, ciekawostki na temat swoich przodków, nauczymy się, jak archiwizować pamiątki, a na koniec cyklu zbudujemy proste rodzinne drzewo genealogiczne. Dowiemy się też co nieco na temat pracy genealoga i zasad prowadzenia poszukiwań przodków.
Warsztaty poprowadzą genealodzy ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce, z wykształcenia historycy i archiwiści.

18.07 SOBOTA 11:00
TROCHĘ TEORII
Małe wprowadzenie w tematykę naszych zajęć – porozmawiamy o podstawowych pojęciach genealogicznych i zastanowimy się nad pracą genealoga. Wbrew pozorom jej atrybuty to nie lupa i rękawiczki, a dyktafon, telefon, kamera i aparat! Przyjrzymy się drzewom genealogicznym polskich rodzin szlacheckich i rozrysujemy podstawowe drzewo przodków Karola Wojtyły, postaci ściśle związanej z historią Nowej Huty.

25.07 SOBOTA 11:00
GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI?
Na warsztatach dowiemy się, jak zacząć poszukiwania. Skąd czerpać źródła do badań genealogicznych? Co będzie nam do tego potrzebne? Poznamy różne rodzaje źródeł historycznych, podstawowe zasady dbania o stare rodzinne pamiątki i korzystania z informacji znajdujących się tuż pod ręką, czyli w domowym archiwum. To najlepszy start do poprowadzenia poszukiwań genealogicznych.

1.08 SOBOTA / 11:00
JAK DBAĆ O PAMIĄTKI?
Zajęcia instruktażowe, podczas których zapoznamy się z techniczną stroną tworzenia drzew genealogicznych online. Które dostępne na rynku aplikacje i programy genealogiczne wybrać? Które najlepiej odpowiedzą na nasze potrzeby? Dodatkowo poznamy podstawowe zasady porządkowania i zabezpieczania własnych materiałów archiwalnych.

8.08 SOBOTA / 11:00
WŁASNE DRZEWO
W ramach ostatnich zajęć będziemy uzupełniać podstawowy wykres genealogiczny. Prawdopobnie szybko przekonamy się o tym, jak znikoma jest nasza wiedza o przodkach… i jak ważne jest pielęgnowanie i zabezpieczanie rodzinnej historii. Wspólnie poszukamy motywacji do takich działań!

Warsztaty trwają ok. 3,5 godziny.

udostępnij

więcej

  • Wejściówka: 10 zł
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.