21. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 19 lipca 2020 - piątek, 31 lipca 2020

Kraków tańcem malowany

Balet Dworski „Cracovia Danza” jak co roku zabierze nas w taneczną podróż w przeszłość!

Na przekór wszelkim przeciwnościom 21. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” odbędzie się – i to w wyjątkowy sposób, bo zarówno w rzeczywistości realnej, jak i filmowej. Między 19 a 26 lipca niezawodni tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” pod egidą Romany Agnel pojawią się w przestrzeni miejskiej, zabierając mieszkańców w magiczną podróż po Krakowie różnych epok: od średniowiecza po czasy baroku.

„Zadaniem tegorocznej edycji festiwalu »Kraków tańcem malowany« jest wprowadzenie widzów w świat tańca krakowskiego, polskiego i europejskiego, który stanie się punktem wyjścia do opowiedzenia historii związanej z naszym dziedzictwem narodowym. W inny sposób dotkniemy zabytków, które jako znane dzieła sztuki stają się dla nas inspiracją do działań tanecznych i ruchowych – zapowiada Romana Agnel, choreograf, dyrektor Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. – Atutem wszystkich pokazów będzie prezentacja autentycznych choreografii z epok do muzyki z tamtych czasów oraz kostiumy, które wprowadzą nas w różne światy, nawiązując jednocześnie do konkretnych dzieł sztuki. Będzie to taneczna podróż po zabytkach miasta Krakowa”.

„Romana Agnel jako choreograf i historyk sztuki łączy to, co wydaje się niemożliwe do połączenia: materialne dziedzictwo kulturowe z duchowym. Dzięki temu ożyją np. postacie zaklęte w ołtarzu Wita Stwosza i madonny z Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, swoją historię opowiedzą maszkarony, które od kilkuset lat oglądają Kraków z Sukiennic. Ponadto tańcem zostaną wypełnione miejsca, które tętniły kiedyś prawdziwym życiem, jak np. dziedziniec wawelski, gdzie za sprawą festiwalu będzie królował taniec renesansowy”, mówi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, impresario Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”.

W tym roku nie będzie sceny i nie będzie widowni. Czekają nas za to happeningi na ulicach, placach i dziedzińcach – tancerzy będziemy mogli „złapać” m.in. na Rynku, w Barbakanie czy na dziedzińcu Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Zobaczymy w sumie sześć programów tanecznych z różnych epok, m.in. opowieść o mistrzu Janie Twardowskim, który pojawi się w Barbakanie, czy historię Acana i Waćpana, którzy zwrócą uwagę na elementy swojego stroju, w tym na pas słucki, najważniejszą ozdobę staropolskiego kontusza. Wszystkie festiwalowe występy tancerzy w mieście będą rejestrowane dla TVP3 Kraków. Powstały w ten sposób film zostanie wyemitowany jesienią.

Podczas tegorocznego festiwalu odbędą się także warsztaty taneczne Kraków tańczy! (27-31 lipca) prowadzone zarówno online, jak i „na żywo” w przestrzeni publicznej przez dobrze znaną grupę międzynarodowych pedagogów, mistrzów w swoich dziedzinach. Z kolei między 28 a 30 lipca w świecie realnym odbędą się warsztaty taneczne Kraków tańczy pod Wawelem przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Przez trzy dni na stadionie na placu Na Groblach najmłodsi wezmą udział w tanecznej przygodzie, podczas której poznają tańce greckie, francuskie czy hiszpańskie. Warsztaty są otwarte dla wszystkich, ale wymagają rejestracji przez internet. „Chcąc zapewnić uczestnikom maksymalne bezpieczeństwo, organizujemy warsztaty na świeżym powietrzu (bez możliwości korzystania z szatni) z limitem grupy do 50 osób. Poza tym będziemy przestrzegać obowiązujących przepisów sanitarnych, m.in. każdorazowo przed warsztatami będzie prowadzona dezynfekcja”, zapewnia Agnieszka Malatyńska.

Dajmy się zatem porwać do tańca!

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.