Wyszukaj Klasyka o Romanie Ingardenie - spotkanie online

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 8 lipca 2020, 18:00

Filozof, jeden z najtęższych umysłów w Polsce XX wieku, ale prywatnie także fotograf, pianista, skrzypek – odkrywanie biografii Romana Ingardena co rusz dostarcza nieoczekiwanych odkryć. Zapraszamy na kolejne wirtualne spotkanie w ramach cyklu „Wyszukaj Klasyka”, którego bohaterem będzie wybitny polski fenomenolog. Transmisja ze spotkania odbędzie się w środę 8 lipca o godz. 18.00 na profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku.

Urodził się w 1893 roku w Krakowie. Studia w niemieckiej Getyndze i Fryburgu Bryzgowijskim przyniosły mu okazję do poznania Edmunda Husserla, który stał się jego intelektualnym przewodnikiem i którego fenomenologiczną myśl rozwijał i interpretował przez całe życie, wprowadzając w nie własną, autorską perspektywę. Przed wojną nauczał i wykładał w Lublinie, Warszawie, Toruniu i Lwowie, w którym spędził okupację. Po 1945 roku jak wielu polskich pisarzy i uczonych trafił ponownie do Krakowa, gdzie związał się z Uniwersytetem Jagiellońskim. Odsunięcie od pracy dydaktycznej w latach 50. zrekompensował sobie m.in. intensywnym rozwijaniem pasji fotograficznej, której wybrane efekty można teraz poznać bliżej na wystawie w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie / Museum of Contemporary Art.

Opublikował łącznie ponad 200 prac po polsku i niemiecku, w tym swoje najważniejsze dzieło "Spór o istnienie świata". Wcześniej pod wielkim wrażeniem myśli i osoby Ingardena pozostawał m.in. Witkacy, który poświęcił mu znany portret, zaś w powojennym kręgu uczniów i uczennic oraz przyjaciół i przyjaciółek znajdowali się również m.in. Halina Poświatowska, Józef Tischner i Karol Wojtyła.

Jak zauważył Adam Zagajewski w dokumencie Małgorzaty Niecieckiej-Mac wyemitowanym niedawno w TVP Kultura, w szarej rzeczywistości Polski i Krakowa doby PRL-u seminaria i wykłady Ingardena były intelektualnym oknem na świat. Obok znaczącego wpływu jego myśli m.in. na współczesną estetykę, uwagę zwraca mocne etyczne ukierunkowanie poszukiwań Ingardena. „Kto chce być filozofem, musi raz zacząć żyć intelektualnie na własną odpowiedzialność” – pisał w jednym z najbardziej znanych swoich tekstów.

W tym roku przypada 50. rocznica śmierci czołowego polskiego filozofa. Specjalną uchwałą Sejm RP ogłosił rok 2020 Rokiem Romana Ingardena. Podczas spotkania postaramy się zbliżyć do „fenomenu” Ingardena jako filozofa i jako nieprzeciętnej osobowości na tle czasów, w których żył.

prof. Karol Tarnowski – (ur. 1937) filozof, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Redaktor naczelny serii „Filozofia religii” wydawnictw Znak i Homini, członek Polskiej Akademii Nauk, w swojej pracy inspiruje się m.in. fenomenologią, egzystencjalizmem i francuską filozofią ducha. Romana Ingardena poznał podczas studiów na UJ.

prof. Krzysztof Ingarden (ur. 1957) – architekt, wykładowca akademicki, członek Polskiej Akademii Umiejętności, laureat Honorowej Nagrody SARP i wielu innych nagród polskich i międzynarodowych, współzałożyciel i prezes biura JET Atelier oraz INGARDEN & EWÝ Architekci. Autor i współautor projektów m.in. ICE Kraków Congress Centre, Małopolskiego Ogrodu Sztuki i Pawilonu Wyspiańskiego w Krakowie, a także Ambasady RP w Tokio. Prywatnie wnuk Romana Ingardena.

Marcin Wilk (ur. 1978) – dziennikarz, kurator programów literackich. Publikował na łamach m.in. „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju”, „Czasu Kultury”, „Dekady Literackiej”, „Ha!artu”, „Radaru” i „Lampy”. Autor m.in. książek biograficznych o Annie Jantar (Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia) i Irenie Kwiatkowskiej (Kwiatkowska. Żarty się skończyły). Niedawno ukazała się jego książka Pokój z widokiem. Lato 1939. Prowadzi blog książkowy Wyliczanka (www.wyliczanka.eu).

Spotkanie wzbogacą archiwalne fotografie udostępnione dzięki życzliwości Krzysztofa Ingardena.

Partnerzy spotkania: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Uniwersytet Jagielloński

Przy UJ działa Centrum Badań Filozoficznych oraz The Roman Ingarden Digital Archive: http://ingarden.archive.uj.edu.pl

Wystawę Roman Ingarden_Filozof i fotograf | Philosopher and Photographer w Galerii Alfa Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oglądać można do 27 września: www.mocak.pl/filozof-i-fotograf

„Wyszukaj Klasyka” to cykl wirtualnych rozmów o mniej lub bardziej zapomnianych, nietuzinkowych postaciach polskiej literatury XIX- i XX-wiecznej związanych z Krakowem. Działamy na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości, przybliżając sylwetki autorów i autorek dawno niewznawianych tytułów wybijających się ponad czasy, w których powstały. Przecieramy szlaki dla ponownych odkryć na miarę opowiadań Kornela Filipowicza i poezji Zuzanny Ginczanki. Inspirujemy i poszerzamy czytelnicze horyzonty. Na kolejnych spotkaniach cyklu gościmy ekspertów i ekspertki, ale także bliskich, przyjaciół i przyjaciółki naszych bohaterów i bohaterek. Cykl prowadzi Marcin Wilk – pisarz, dziennikarz, kurator programów literackich.

PROGRAM SPOTKAŃ:
10 czerwca 2020, godz. 18.00 | Ludwik Jerzy Kern
24 czerwca 2020, godz. 18.00 | Dagny Juel Przybyszewska
8 lipca 2020, godz. 18.00 | Roman Ingarden
22 lipca 2020, godz. 18.00 | Aniela Gruszecka
12 sierpnia 2020, godz. 18.00 | Zygmunt Nowakowski
9 września 2020, godz. 18.00 | Ewa Szelburg-Zarembina
14 października 2020, godz. 18.00 | Anna Świrszczyńska
10 listopada 2020, godz. 18.00 | Henryk Vogler

Spotkania będą odbywać się w formie transmisji na żywo na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku, ale jeśli zmieniająca się sytuacja epidemiczna na to pozwoli – także na żywo! Nagrania zostaną zrealizowane w krakowskich kawiarniach, księgarniach i innych miejscach związanych z naszymi bohaterami i bohaterkami, a także w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Cykl „Wyszukaj Klasyka” dofinansowano że środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zdjęciu: 1960, z archiwum Krzysztofa Ingardena

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<