500. rocznica pierwszego opłynięcia Ziemi

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 25 czerwca 2020 - piątek, 31 lipca 2020

Plenerowa wystawa 500. rocznica pierwszego opłynięcia Ziemi: wyprawa Magellana i Elcano (1519-1522) przybliża historię wyprawy morskiej Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana Elcano, będącej pierwszym opłynięciem Ziemi (1519-1522), przedstawia fotografie okrętu Nao Victoria, historycznej repliki jednego ze okrętów biorących udział w tej wyprawie.

Pod koniec XV wieku, w świecie, który nie zna jeszcze oceanów, Portugalczycy i Hiszpanie szukają nowych dróg morskich na daleki Wschód, by dotrzeć do miejsc pochodzenia cennych przypraw. W 1518 r. portugalski żeglarz Ferdynand Magellan przekonuje Koronę hiszpańską, że żeglując na zachód przez przesmyk znajdujący się na południu Ameryki, da się dopłynąć do wysp korzennych i dowieść, że należą się Hiszpanii.

W ciągu trzech lat ekspedycja przepłynęła trzy oceany i okrążyła tyle samo kontynentów. Załoga okrętu przeżyła wszelkie możliwe przygody, na skutek których wielu jej członków straciło życie, inni osiedli na nowych ziemiach. Magellan, pomysłodawca wyprawy, nie dożył jej końca - zmarł na Filipinach. W roli dowódcy zastąpił go kapitan Juan Sebastian de Elcano, który mając u swego boku zaledwie 17 wycieńczonych ludzi, ukończy pierwszy rejs dookoła Ziemi na pokładzie żaglowca Victoria, jedynego z pięciu okrętów, któremu udaje się powrócić do Sewilli 8 września 1522.

W trakcie tej największej przygody morskiej w historii, po raz pierwszy człowiek okrążył kulę ziemską, potwierdzając tym samym rozmiary naszej planety. Dzięki dowodom na to, że Ziemia jest okrągła, potwierdzono istnienie stref czasowych, udało się również zebrać ogromną ilość danych nawigacyjnych i astronomicznych, które będą służyły wszystkim narodom europejskim. Wyprawa ta dała również początek wielkiej wymianie handlowej i kulturalnej, która od tej chwili będzie nieprzerwanie łączyć kontynenty europejski, amerykański i azjatycki.

Ekspozycja została przygotowana przez hiszpańską Fundację Nao Victoria, we współpracy z Ambasadą Hiszpanii w Polsce oraz Turespaña, dla uczczenia obchodów 500-letniej rocznicy pierwszego opłynięcia Ziemi. Prezentacja wystawy mieszkańcom Krakowa jest efektem współpracy z Ambasadą Hiszpanii w Polsce, Turespaña, Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i Instytutu Cervantesa w Krakowie.

udostępnij

więcej

  • wystawa plenerowa
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.