Świat Zatrzymany. Wystawa prac Magdaleny Danaj – Porysunki

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 1 lipca 2020, 19:00 - środa, 15 lipca 2020

Świat, który zatrzymał się znienacka i zmusił nas wszystkich do zmian to temat przewodni wystawy, na którą złożą się rysunki Magdaleny Danaj tworzącej Porysunki. Wystawa jej prac będzie dostępna od 1 lipca w plenerze Dworku, jak też w wersji online. Wernisaż wystawy odbędzie się 1 lipca o godz. 19.00 na stronę internetową oraz profil facebookowy Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki".

„Wystawa Świat Zatrzymany przedstawia rysunki stworzone w czasie, kiedy ktoś nam powiedział: stop” – tłumaczy autorka, Magdalena Danaj. „Reakcje na to, co się wydarzyło, odkąd zapanowała nam pandemia, oscylują między nadzieją, a rozpaczą. Między nudą, a chęcią znalezienia ponownie sensu życia w wymiarze osobistym i ogólnoludzkim. Moje małe rysunki są zapisem tych czasów, moich lęków, prób dystansu oraz częstych prób marginalizacji zagrożenia poprzez dystans i poczucie humoru. Na wystawę składa się 19 rysunków, niektóre z nich wprost z mojego podręcznego brudnopisu”.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace, które Magdalena Danaj stworzyła w pierwszych miesiącach izolacji społecznej, kiedy dotychczasowe życie sparaliżowała pandemia. Był to dla niej czas niezwykle płodny, czas wzmożonej pracy. Jak sama przyznaje, rysunki te były i są odbierane bardzo intensywnie przez odbiorców przede wszystkim dlatego, że to co się dzieje, dotyczy całego społeczeństwa, każdego, bez wyjątku. Swoje spostrzeżenia, ale też własne odczucia zamknęła w pracach, które w większości powstawały bardzo spontanicznie i są pokazaniem jej reakcji na otaczającą ją rzeczywistość. Nie jest to próba zmieniania świata, rachowania się z nim, a autorski komentarz do tego, co się dzieje.

Jednym z rysunków, który znajdzie się na wystawie jest praca opisana słowami: „Jak to się wszystko skończy - wyjdę na miasto i nigdy nie wrócę”. Jak zdradza autorka chodziło jej o to, by pokazać, że ta zamknięta w domu osoba, której zabrano cząstkę wolności, nie jest tak do końca sobą. Chodzi więc o to, by wyjść i być sobą na nowo.

Jednym z nadrzędnych celów Porysunków, jest pokazanie pewnych doświadczeń, które są wspólne, a nie tych, które dzielą ludzi. Jak przyznaje autorka, za dużo jest w dzisiejszych czasach złości, oceniania czy traktowania poglądów innych osób z góry. Nie chce tego podsycać, woli pokazywać tematy, które łączą ludzi, a tych jak się okazuje, wcale nie brakuje.

Magda Danaj to rysowniczka i ilustratorka, która w swoich pracach jest mocno zorientowana na tekst. Jest filolożką, która dawno temu zaczęła rysować. Od ponad 10 lat pracuje nad swoim życiowym projektem pod nazwą Porysunki, w których komentuje w osobisty sposób związki międzyludzkie, przedstawia sytuacje jej bliskie oraz takie, które może zaobserwować na żywo i online. Lubi pracować szybko i spontanicznie, jej rysunki często cechuje pewna nonszalancja i szkicowy charakter. Poza prowadzeniem Porysunków pracuje od lat jako rysowniczka do wynajęcia, pracowała dla wielu firm, instytucji i stowarzyszeń. Projektuje okładki płyt i książek, plakaty i wiele innych rzeczy. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.