MAD about Hollywood

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 8 czerwca 2020 - poniedziałek, 9 listopada 2020

Instytut Cervantesa w Krakowie oraz władze Regionu Autonomicznego Madrytu zapraszają na wystawę fotograficznej MAD about Hollywood, która przygotowana została jako wydarzenie towarzyszące 20. Tygodniowi Kina Hiszpańskiego.
MAD about Hollywood to projekt, którego twórcy postawili sobie za cel odnalezienie i identyfikację śladów, jakie pozostawili po sobie w Madrycie i okolicach hollywoodzkie aktorki i aktorzy, tacy jak Ava Gardner, Orson Welles, Cary Grant, Elizabeth Taylor czy Marlena Dietrich, którzy w latach 50. i 60. XX wieku nie tylko pracowali, ale i mieszkali w stolicy Hiszpanii, szczególnie po powołaniu tam do życia Studia Filmowego Bronston.W latach 50. zaczynają pojawiać się w Madrycie pierwsze amerykańskie plany filmowe hollywoodzkich superprodukcji, takich jak Aleksander Wielki (Alexander The Great, 1956) w reżyserii Roberta Rossena czy Duma i namiętność (The Pride and the Passion, 1957) Stanleya Kramera.
Wśród kluczowych motywów owej przeprowadzki kina amerykańskiego do Madrytu znajdziemy różnorodność planów filmowych i naturalnych pejzaży, niskie koszty techniczne i ludzkie (statyści); łatwość uzyskania pozwoleń na kręcenie, a nawet sława samej stolicy, stanowiącej sporą atrakcję dla aktorów i agentów.
Wystawa podzielona jest na dwie sekcje. OFF THE SET opowiada o życiu codziennym Star System i znaczącej obecności w Madrycie sławnej Avy Gardner. W drugiej, ON THE SET, to sami aktorzy i aktorki, reżyserzy i pozostali protagoniści zainstalowanego w Madrycie kinowego przemysłu, zabiorą nas na najsłynniejsze w epoce plany filmowe.

Godziny otwarcia w czerwcu: pn.-pt. 10:00 - 14:00. Wstęp wolny.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.