Art Piknik w Willi Decjusza

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 24 sierpnia 2020 - niedziela, 30 sierpnia 2020

Art Piknik w Willi Decjusza to tygodniowe wydarzenie poświęcone prezentacji i przybliżeniu krakowianom różnorodności kulturowej, która jest nieodłącznym elementem codziennego życia. Przemierzając ulice, nawet nie jesteśmy świadomi jej wielkiej obecności w najbliższym otoczeniu.

Realizacja Art Pikniku w jednej z ciekawszych przestrzeni Krakowa, założonej przez przybysza z dalekiej Alzacji, Niemca Justusa Ludwika Decjusza, nawiązuje do charakteru miasta, od wieków otwartego na cudzoziemców i budującego swój kulturalny potencjał w oparciu o dziedzictwo przyjezdnych. Sprowadzając się tutaj z innych stron świata, nowi mieszkańcy zaszczepiają elementy własnych kultur, wzbogacają tym samym lokalne relacje społeczne. Wiele zawdzięczamy obcokrajowcom, którzy zdecydowali się tu osiąść, aby tworzyć, pracować czy nauczać. Z roku na rok liczba obcokrajowców mieszających i pracujących w Krakowie zwiększa się, przyczyniając się do wzbogacenia jego oferty kulturalnej. Kluczem do wykorzystania możliwości jakie daje potencjał obecności cudzoziemców stanowi wzajemna i twórcza współpraca rozumiana jako integracja mieszkańców, środowisk twórczych i grup miejskich oraz budowanie wspólnej tożsamości.

Jedną z nacji licznie reprezentowanych w Krakowie i prowadzących tu działalność jest społeczność ukraińska. Art Piknik będzie okazją do zaprezentowania mieszkańcom ich bogatej i wszechstronnej kultury. Wśród różnorodnych wydarzeń jednymi z ważniejszych będą wystawy sztuki ukraińskich artystów oraz współczesnych prac inspirowanych ich twórczością. Różne aspekty ukraińskiego dziedzictwa zostaną zaprezentowane podczas tematycznych warsztatów, m.in. literackich przybliżających zarówno sylwetki pisarzy, poetów, jak i ich twórczość oraz język i alfabet. Program wypełnią występy artystyczne, spotkania, wykłady czy też pokazy kulinarne w wykonaniu ukraińskich mistrzów kuchni i inne. Zróżnicowany i obszerny zestaw aktywności zostanie przygotowany przez animatorów i dedykowany najmłodszym uczestnikom, jak warsztaty teatralne, taneczne i plastyczne.

Po raz pierwszy Art Piknik odbył się w Kijowie w 2013 roku. Jego główną ideą stała się popularyzacja kultury i sztuki ukraińskiej, a także tolerancji, wzajemnego zrozumienia praw i obowiązków oraz wynikającej z nich odpowiedzialności. Równie ważnym przesłaniem jest także umożliwianie rozwoju indywidualnych zdolności, dlatego od pierwszych dni istnienia Art Piknik zaprasza uczestników, aby włączali się w jego realizację i stawali się częścią projektu, współtworząc wydarzenia artystyczne poprzez przygotowanie wystaw plastycznych, występów tanecznych, prezentacji własnej poezji i próbując swych sił w różnorodnych rolach, jak np. animatorów grup dziecięcych.

Art Piknik funkcjonuje równocześnie jako platforma, która stwarza możliwość komunikowania się przedstawicieli różnych rodzajów sztuki i dziedzin życia. Projekt pomaga początkującym artystom nie tylko w rozwinięciu działalności, ale także w obcowaniu z bezpośrednią widownią oraz zbudowaniu grup odbiorców. Art Piknik z racji swego międzynarodowego charakteru jest okazją do nawiązania dialogu kulturowego oraz pokazania zarówno etnicznej, jak i współczesnej kultury ukraińskiej.

Zapoczątkowany na Ukrainie i propagujący tamtejszą kulturę i sztukę Art Piknik zagości w Krakowie już po raz trzeci, ale po raz pierwszy w formule tygodniowego festiwalu. Wydarzenia odbędą się w okresie od 24 do 30 sierpnia 2020 roku na terenie Willi Decjusza oraz pobliskiego parku. Serdecznie zachęcamy Państwa do aktywnego włączenia się do współtworzenia atmosfery i programu Art Pikniku, co będzie sprzyjało skupieniu wokół aspektów wielokulturowego Krakowa lokalnej społeczności naszego miasta.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.