Dzień Dziecka w Operze Krakowskiej

Dziecięce różności

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 1 czerwca 2020, 08:00

Z okazji Dnia Dziecka Opera Krakowska przygotowała dla najmłodszych melomanów powrót uwielbianego Profesora Wiolinka, czyli realizowanego w latach 2014-2015 projektu muzyczno-edukacyjnego. 1 czerwca w mediach społecznościowych teatru dzieci będą mogły zaśpiewać ze Smokiem Operokusem, zobaczyć premierowy odcinek Wiolinkowej Telewizji, a wieczorem – w ramach dobranocki – obejrzeć spektakl Profesor Wiolinek i grający wieloryb.

„Pochodzę z krainy muzyki, świata, w którym otaczające nas dźwięki są najważniejsze. (…) W pewną deszczową noc pojawiłem się na strychu operowego gmachu przy ulicy Lubicz 48. (…) Zabiorę was do mojego magicznego świata muzyki, który jest kolorowy niczym tęcza malowana dźwiękiem” – tymi słowami przed sześcioma laty przedstawił się Profesor Wiolinek, czyli postać powołana do życia przez Pawła Wójtowicza, koncertmistrza Orkiestry Opery Krakowskiej, kompozytora, reżysera i scenarzysty. Wiolinek zaistniał w wielu miejscach jednocześnie (jak to czarodziej) – w formie książeczek dla dzieci, piosenek i – co najważniejsze – jako postać na scenie, brawurowo zagrana przez Stanisława Knapika.

 Dla wielu młodych widzów Profesor Wiolinek był pierwszym przewodnikiem po krainie muzyki. Otwierał drzwi do świata dźwięków, opery i dziecięcych marzeń. Był to pierwszy serial muzyczny wystawiany w Operze Krakowskiej – mówi Paweł Wójtowicz. – Trzynaście przygód Profesora, pełnych tajemnic i ciekawych historii, w których towarzyszył mu lubiany przez najmłodszych Duch operowy było dla wielu dzieci momentem wkraczania w świat muzycznych baśni i marzeń. Edukacyjna forma spektakli aktywizowała dziecięcą wyobraźnię i uczyła, czym jest muzyka. Pamiętając wielkie zainteresowanie, jakie towarzyszyło serialowi, postanowiliśmy przypomnieć historie, piosenki, postaci, tworząc m.in. Wiolinkową TV. Postaram się, by było trochę tajemniczo, śmiesznie ale i strasznie. Dzieci poznają piosenki, nową postać Smoka Operokusa, a w przyszłości będą mogły również uczestniczyć w ciekawych konkursach i zabawach – dodaje.

1 czerwca o godzinie 8.00 na Facebooku Opery Krakowskiej zagości Smok Operokus, polecając najmłodszym piosenkę Chochlik Figaro, wykonywaną przez Michała Kutnika o jej przesłuchaniu można będzie uczestniczyć w zabawie karaoke. O 14.00 Paweł Wójtowicz zaprasza do obejrzenia pilotażowego odcinka Wiolinkowej TV. W ten sposób Profesor powróci w formie YouTube’owego vloga – tam go jeszcze nie było! Z kolei o stałej porze przedstawień w Operze Krakowskiej, czyli 18.30, zaprezentowany zostanie siódmy epizod przygód Wiolinka – archiwalne nagranie spektaklu Profesor Wiolinek i grający wieloryb. Podczas spektaklu dzieci poznają m.in. historię i budowę fortepianu oraz twórczość Fryderyka Chopina.

1 czerwca godz. 8.00 
Ulubione piosenki Smoka Operokusa

1 czerwca godz. 14.00
Wiolinkowa TV (premiera) – prowadzenie: Paweł Wójtowicz

1 czerwca godz. 18.30
➡ Profesor Wiolinek i grający wieloryb (archiwalne nagranie spektaklu na kanale YouTube Opery Krakowskiej

Występują:
Stanisław Knapik – Profesor Wiolinek
Marcin Herman – Duch
Olga Tsymbaluk – Pianistka
Karolina Wieczorek – Królowa nocy
Uczniowie Studia Baletowego Opery Krakowskiej
Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. L. Różyckiego w Myślenicach: Michał Basista, Franciszek Szymula (przygotowanie: Agnieszka Tyrała)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.