Villa Artis Online

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

Wydarzenia artystyczne w Willi Decjusza w wirtualnej odsłonie!

Cykl Villa Artis Online przedstawia sylwetki wybitnych krakowskich twórców o międzynarodowej renomie, a także artystów z innych krajów mieszkających i rozwijających swoją działalność w Krakowie. Prezentuje wydarzenia artystyczne otoczone historią i walorami zabytkowej Willi Decjusza, dając równocześnie wykonawcom możliwość osobistych wypowiedzi. 

Odcinek 1: Fryderk Chopin w wykonaniu Izabeli Jutrzenki-Trzebiatowskiej
Pierwszy odcinek cyklu poświęcony był muzyce Fryderyka Chopina i nawiązywał do patriotycznego salonu, jaki organizowała w Willi Decjusza księżna Marcelina Czartoryska – uczennica kompozytora, która zdobyła europejską sławę jako niezwykle utalentowana interpretatorka jego utworów. Scherzo h-moll op. 20 Chopina zagrała w przestrzeniach Willi Decjusza pianistka Izabela Jutrzenka-Trzebiatowska.

Odcinek 2: Wassim Ibrahim
W drugiej odsłonie cyklu pieśni arabskie zagrał i zaśpiewał syryjski muzyk i kompozytor Wassim Ibrahim. Koncert grany na arabskim instrumencie ud został zarejestrowany na tle pięknych wschodnich ceramicznych kafli, pokrywających ściany loggii Willi Decjusza. Wassim Ibrahim pochodzi z Damaszku, a od siedmiu lat mieszka w Krakowie, gdzie ukończył Akademię Muzyczną. Dzięki swojej uniwersalnej muzyce artysta przybliża krakowianom wartości płynące z kulturowej różnorodności. 

Odcinek 3: Piotr Różański
W trzeciej odsłonie zaprezentowane zostały przez krakowskiego pianistę Piotra Różańskiego dzieła fortepianowe, które korespondują z jego aktualnymi zainteresowaniami artystyczno-naukowymi. W programie koncertu zabrzmiały miniatury Franka Bridge'a – brytyjskiego kompozytora, altowiolisty oraz dyrygenta, m.in. londyńskiej opery Covent Garden Theatre, którego twórczość łączy w niezwykle atrakcyjny sposób tradycję z nowoczesnością. Był czołową postacią brytyjskiej kultury muzycznej przełomu XIX i XX wieku, wprowadzając w tajniki kompozycji nowe pokolenie znakomitych twórców, m.in. Benjamina Brittena.

Odcinek 4: Stanisław Słowiński
Krakowski skrzypek, kompozytor i multiinstrumentalista Stanisław Słowiński wykonał Balladę na skrzypce solo – utwór specjalnie skomponowany do tej edycji Villa Artis. Kompozycja jest zapowiedzią większego koncertu, który odbędzie się jesienią w ogrodach Willi Decjusza jako jeden z pierwszych koncertów jubileuszowych związanych ze świętowaniem 25-lecia odbudowy wspaniałego renesansowego zabytku Krakowa.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.