Bloki, kapliczka, zajezdnia, pomnik, klub. O kulturowym krajobrazie Mistrzejowic

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 27 maja 2020, 18:00

Klub Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida zaprasza 27 maja o godz. 18.00 na transmisje online z odczytem z cyklu Kręgi Kultury pt.: Bloki, kapliczka, zajezdnia, pomnik, klub. O kulturowym krajobrazie Mistrzejowic. Prowadzenie: Maja Wąchała-Skindzier.

Odczyt prowadzony będzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Link do transmisji podany zostanie w późniejszym terminie.

Prelekcja będzie również transmitowana online na profilu FB Klub Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida.

Podczas prelekcji poznamy Mistrzejowice od strony krajobrazu kulturowego. Zobaczymy jak przechowały się w topografii i pamięci zbiorowej ślady dawnej wsi oraz jak kształtowała się przestrzeń o znaczeniu kulturowym na osiedlu bloków. Przyjrzymy się zatem nie tyle projektowi architektonicznemu zespołu pod kierunkiem prof. Witolda Cęckiewicza, co zobaczymy bardziej tożsamościowe ślady i wydarzenia, które stały się zaczynem miejscowych legend, jak np. wizyta gospodarska Edwarda Gierka z 1973 roku. W przestrzeni Mistrzejowic ciekawie prezentuje się legenda, osnuta wokół zajezdni tramwajowej, do dziś podsycana zwłaszcza na portalach społecznościowych z życia Mistrzejowic. W czasie prelekcji poznamy jej źródło. Niewątpliwie energię oddaje też pomnik Jana Kochanowskiego, będący miejscem zabaw, spotkań, integracji, choć już nie imprez plenerowych. Omówimy także działalność Klubu Kuźnia - filii Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida oraz Młodzieżowego Domu Kultury im. Andrzeja Bursy. Na krajobraz kulturowy Mistrzejowic wpłynęło ukształtowanie terenu i osiedla, sytuujące dawną wieś Mistrzejowice poza jego obrębem. Dzięki temu, w odległości kilku chwil od osiedla z wielkiej płyty, zachował się teren całkowicie wiejski. Na pierwszy rzut oka sprawia to wrażenie silnego pęknięcia, wyparcia, dysonansu poznawczego, z czasem jednak dostrzega się coraz bardziej symbiozę między osiedlem i wsią. Jest to przykład niespotykanego w innych częściach Nowej Huty unieszkodliwienia. Zachowania ładu między starym a nowym porządkiem.

Szczegółowe informacje: tel. +48 12 648 08 86, j.kornas@okn.edu.pl

Organizatorzy:
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.