Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 29 maja 2020 - piątek, 31 lipca 2020

To nie żart! Na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, od strony Alej Ujazdowskich, gości wystawa plenerowa 18 najcenniejszych dzieł z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, wśród których nie mogło zabraknąć  Damy z gronostajem Leonarda da Vinci. Z kolei już od 29 maja na placu przed Gmachem Głównym w Krakowie zobaczymy galerię zapowiadającą nowy sezon działalności Łazienek Królewskich w Warszawie, letniej rezydencji ostatniego króla Rzeczypospolitej Stanisława Augusta.

Pokazy mają na celu przybliżenie publiczności najważniejszych polskich kolekcji  sztuki. W czasie gdy możliwości zwiedzania instytucji kultury są ograniczone, organizacja wystaw plenerowych dostarcza nowych sposobności kontaktu ze sztuką. Skoro nie można na razie podróżować, wysyłamy w odwiedziny skarby naszego muzeum. Stąd pomysł na wymianę miejsc: Muzeum Narodowe w Krakowie użycza plac przed Gmachem Głównym na wystawę zorganizowaną przez Łazienki Królewskie, a Łazienki  Królewskie udostępniają MNK powierzchnię wystawową przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

– Dzięki galeriom plenerowym publiczność może zachować kontakt ze sztuką w czasie, gdy nie wszystkie muzea są jeszcze otwarte. Wypełniamy zalecenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące organizowania wydarzeń w otwartych przestrzeniach, jednocześnie wykazując się inicjatywą: współpraca MNK z Łazienkami Królewskimi, Krakowa z Warszawą, jest tego znakomitym dowodem – mówi Dyrektor MNK prof. dr hab. Andrzej Szczerski.

– Niezależnie od tego, jak zmieniły się warunki udostępniania muzeów zwiedzającym, dbamy o to, aby nasi goście mieli zapewniony kontakt z kulturą. W okresie wielu ograniczeń, m.in. związanych z podróżowaniem, proponujemy obcowanie ze sztuką w galerii plenerowej. Dzięki międzymuzealnej współpracy w Warszawie zobaczymy zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie, zaś w stolicy Małopolski – dzieła z Łazienek Królewskich – mówi Dyrektor MŁK prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer.

Wystawa „PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI. Dzieła sztuki  z kolekcji Muzeum  Książąt Czartoryskich  w Krakowie. 1801 – 1886 – 2019”  w Warszawie poświęcona jest miejscom związanym z działalnością Muzeum Książąt Czartoryskich, takich jak Puławy i Kraków, oraz przełomowym datom w historii tej instytucji. W 1801 roku w posiadłości Czartoryskich w Puławach została otwarta Świątynia Sybilii – pierwsze muzeum na ziemiach polskich i jedno z najstarszych na świecie. Z kolei w 1886 roku powstało Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, które w roku 2019, po wcześniejszym zakupie kolekcji i budynków przez państwo polskie, na nowo wyremontowane, zostało ponownie udostępnione publiczności.  W Łazienkach można zobaczyć skarby sztuki zgromadzone przez Izabelę Czartoryską  oraz jej potomków, wśród nich Damę z gronostajem Leonarda da Vinci, Krajobraz z Miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, Portret Izabeli Czartoryskiej Kazimierza Wojniakowskiego, Zwiastowanie Mistrza Jerzego, klucz do Świątyni Sybilli w Puławach, Portret dworzanina  Jana Mostaerta, tapiserię Złoty deszcz.  

***
Wystawa plenerowa w Krakowie otwiera nowy, szczególny sezon w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W tym wyjątkowym czasie, gdy turystyczne wycieczki są niemożliwe, a zwiedzanie instytucji kultury ograniczone, muzeum wychodzi naprzeciw publiczności, prezentując swoje największe perły: odrestaurowane budynki, kolekcje dzieł sztuki europejskiej oraz kwitnące ogrody.  Najważniejszym wydarzeniem wiosny 2020 roku jest otwarcie dla zwiedzających, po zakończonej konserwacji,  Białego Domu – kameralnej,  XVIII-wiecznej willi powstałej na początku panowania Stanisława Augusta. Odrestaurowane wnętrza Białego Domu, z pierwszymi w  Polsce groteskami, zachwycają wysublimowaną symboliką i artystycznym kunsztem wykonania. Niezmiennie zapraszamy do odkrywania wnętrz Pałacu na Wyspie z Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Galerią Rzeźby oraz Pałacu Myślewickiego, siedziby bratanka króla, księcia Józefa Poniatowskiego.

Pokaz w Warszawie potrwa do końca czerwca (od 31 maja zostanie przeniesiony do Agrykoli). Z kolei wystawę w Krakowie będzie można obejrzeć do połowy lipca.

udostępnij

więcej

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.