Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 4 lipca 2020 - niedziela, 31 stycznia 2021

Zorganizowa przez Muzeum NArodowe w Krakowie w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich wystawa prac Adama Bujaka jest związana z setną rocznicą urodzin Papieża Polaka przypadającą 18 maja 2020 roku.

Twórczość krakowskiego fotografa Adama Bujaka zawsze dotykała tematyki związanej z duchową sferą człowieka. Duchowość wybrzmiewa zarówno z przepełnionych kontemplacją kadrów oddających piękno przyrody i najważniejszego dla fotografa miasta – Krakowa, jak i przede wszystkim z fotografii ukazujących mistycyzm towarzyszący religijnym ceremoniałom.

Jednak, jak podkreśla sam artysta, najważniejszym tematem jego twórczości stała się osoba Jana Pawła II, którego fotografował przez ponad 40 lat. Przez wielu jest postrzegany właśnie jako osobisty fotograf Papieża.

Od pierwszego zdjęcia zrobionego Karolowi Wojtyle w katedrze na Wawelu w 1958 roku powstało kilkadziesiąt tysięcy kadrów. Stały się one dokumentacją działań charyzmatycznego człowieka, jego wpływu na ówczesne wydarzenia, na ludzi, którzy chcieli czuć jego bliskość. Dokumentacją przefiltrowaną przez uzbrojone w obiektyw aparatu oko twórcy.

Prezentowane na wystawie fotografie są dla Adama Bujaka podróżą w przeszłość, okazją do ponownego spotkania z człowiekiem, który był dla niego duchowym przewodnikiem. Wiążą się z chęcią powrotu do wydarzeń szczególnych. W procesie tym chronologia zdarzeń schodzi na drugi plan, a najważniejsze staje się wspomnienie spraw, które autora poruszyły i zafascynowały.

Wystawa koncentruje się na wątkach krakowskich w biografii Papieża, ukazując go jako metropolitę krakowskiego, kardynała i wreszcie jako Jana Pawła II goszczącego w Krakowie podczas pielgrzymek do Polski.

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.