Stary Rzepecki patrzy na młodego Rzepeckiego

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 19 maja 2020 - niedziela, 18 października 2020

2 × Rzepecki

W Bunkrze Sztuki dzisiejszy Adam Rzepecki spotyka się z samym sobą z początków twórczości. Oba etapy jego życia spina specjalnie przygotowana rzeźba, która dała tytuł wystawie.

Krakowski artysta Adam Rzepecki uprawia malarstwo i fotografię, tworzy wideo, performanse i instalacje. Od 1979 roku jest członkiem Grupy „Łódź Kaliska”, a od 1990 – grupy Stacja Pi.Stacja. W latach 80. współtworzył niezależne środowisko artystyczne, które przyjęło nazwę „Kultura Zrzuty”. Rozpoznawalność przyniosła mu praca Matka Boska z wąsami oraz Projekt pomnika ojca Polaka, w którym autor pozuje niczym karmiąca matka Polka. Na wystawie Stary Rzepecki patrzy na młodego Rzepeckiego w Bunkrze Sztuki siedemdziesięcioletni autor podsumowuje dotychczasowe życie i dorobek.

Pierwsza część wystawy obejmuje prace, przede wszystkim fotografie, które w większości powstawały w latach 70. i 80. Układają się one w kilka grup tematycznych, takich jak: eksperymenty formalne z medium fotograficznym, doświadczenia z performansem, ironiczna refleksja na temat statusu artysty („Od dzisiaj udaję artystę”), dialog z dokonaniami innych twórców, swoboda artystyczna, fenomen „Kultury Zrzuty” oraz podział na sztukę męską i inną. Kontekst dla dzieł z tego okresu tworzą wybrane prace artystów, którzy wywarli wpływ na Rzepeckiego: Grupy „Łódź Kaliska”, Andrzeja Różyckiego, Marka Janiaka, Jacka Kryszkowskiego, Zbigniewa Libery, Grupy SEM, Anastazego Wiśniewskiego, Ryszarda Grzyba, Tibora Várnagyiego i poety Miłosza Biedrzyckiego. Tę retrospektywną partię ekspozycji galeria udostępnia także częściowo na stronie internetowej.

Kojarzony przede wszystkim z ruchem alternatywnym artysta w ostatnich latach zwrócił się ku komentowaniu rzeczywistości wewnętrznej. Trudne doświadczenia – przebyta choroba, a później proces zdrowienia – skłoniły go do postrzegania życia w kontekście wszechświata i wieczności, co znalazło odzwierciedlenie w takich pracach, jak Tryptyk z bucikami, cykle Natura morte i Czerwie czy w przedstawieniach nieba, które będzie można zobaczyć w drugiej części wystawy. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik "Karnet")

Otwarcie wystawy 19 maja 2020
Od 19 maja do 2 sierpnia 2020 do zobaczenia będzie cała wystawa. Od 21 sierpnia do 18 października część wystawy znajdująca się w Galerii Dolnej.
Regulamin zwiedzania będzie dostosowany do zaleceń sanitarnych.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.