Cracoviana z kolekcji Bunkra Sztuki

Wystawy stałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

Najnowsza wystawa Kolekcji Bunkra Sztuki, udostępniona na stronie internetowej galerii 15 maja w ramach Wirtualnej Nocy Muzeów, prezentuje filmy wideo tematycznie związane z Krakowem. Wystawa obejmie prace polskich i zagranicznych artystów.

Narracja prowadzi przez miasto, pokazując jego rozległą panoramę: społeczeństwo, architekturę, naturę, historię, estetykę. Ekspozycja stanowi alternatywną formę spaceru po mieście śladami miejsc, zdarzeń i osób, które stały się inspiracją dla artystów.

Łukasz Skąpski bada opinie mieszkańców powojennych krakowskich osiedli na temat życia w lokalnej społeczności. Krzysztof Wodiczko oddaje głos osobom, które doświadczyły różnego rodzaju traum, i konfrontuje zgromadzoną na płycie Rynku publiczność z bolesnymi historiami. Leopold Kessler eksperymentuje w przestrzeni publicznej Nowej Huty i obserwuje turystów okiem ukrytej kamery. Kolektyw Rafani spaceruje po centrum miasta i wykonuje banalne czynności stanowiące ukrytą część performansu. Z kolei krakowskie peryferia subtelnie eksploruje Cecylia Malik, przepływając łódką sześć rzek, by pokazać piękno natury, ale i jej dramatyczne zanieczyszczenie będące wynikiem działań człowieka. Olof Olsson, zainspirowany znajdującym się w katedrze wawelskiej dzwonem Zygmunt, snuje opowieść o krakowskim zabytku. Karolina Kowalska tworzy kolaż ze scen ekranizacji dramatu Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Duet Young-Hae Chang Heavy Industries poematem wizualnym w niekonwencjonalny sposób upamiętnia miasto.

Wystawa ukazuje Kraków jako miejsce o rozmaitym krajobrazie i potencjale, a nie tylko wielki ośrodek turystyczny. Prace odnoszą się do miasta widzianego z perspektywy mieszkańców, ale i przybywających do niego artystów spoza kraju, dla których Kraków staje się strefą twórczego eksperymentu.

Artyści: Leopold Kessler, Karolina Kowalska, Cecylia Malik, Piotr Pawlus, Olof Olsson, Rafani, Łukasz Skąpski, Krzysztof Wodiczko, Young-Hae Chang Heavy Industries

Od 15 maja 2020 na stronie Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.