Laibach w Kwadracie

Muzyka rozrywkowa

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 18 maja 2021, 20:00

Laibach powróci do Polski w ramach kontynuacji trasy The Sound of Music, promującej album o tym samym tytule (2018, Mute Records). Słoweńska grupa wykona set złożony z utworów ze swojej najnowszej produkcji, uzupełniony o numery z albumów, takich jak: Also Sprach Zarathustra, Spectre, Kapital czy Volk. Na koncerty Laibach podczas The Sound of Music Tour zapraszamy 21 października do krakowskiego Kwadratu.

LAIBACH (Słowenia) | industrial, dark wave, muzyka eksperymentalna

Prowokatorzy o ponadprzeciętnej inteligencji, którzy mają w głębokim poważaniu, co się o nich myśli i robią to, co sobie założą. Dzieje się tak już od 1980 roku, gdy w ówczesnej Jugosławii w mieście Trbovlje, narodził się Laibach. Dziś miasto jest częścią Słowenii. Nazwa zespołu to niemieckie określenie stolicy tego kraju, Lubljany, aczkolwiek artyści, którym przewodzi Ivan Novak, podkreślają, że ich ojczyzną jest artystyczne państwo Neue Slowenische Kunst (NSK), którego muzycznym skrzydłem jest właśnie Laibach.

Zespół flirtował z popkulturą, którą filtrował przez swoją pokręconą wyobraźnię, korzystał z nazistowskiej ikonografii, komponował dla teatru, filmu, na potrzeby wystaw, przedstawień, szczególnych rocznic (np. z okazji 70. rocznicy powstania warszawskiego). Nie brak też u Laibach odniesień do polityki. Słoweńcy zasłynęli niezapomnianymi przeróbkami, choćby Life Is Life Opus, In The Army Now piosenki spopularyzowanej przez Status Quo, Final Countdown Europe, Jesus Christ Superstar czy całego albumu Let It Be Beatlesów. Wielką pozycją w ich dorobku jest muzyka do przedstawienia Macbeth, wystawianego w Hamburgu. Arcydziełem są przeróbki hymnów państwowych, jakie Słoweńcy popełnili na albumie Volk.

Wyjątkową, choć budzącą u wielu mieszane uczucia, pozycją w biografii Laibacha, była wizyta w Korei Północnej, gdzie zespół zagrał dla partyjnych aparatczyków koncert z piosenkami z filmu The Sound of Music. Koncert Laibach to więcej niż tylko muzyka, głęboki głos Milana Frasa i jego charakterystyczna »pilotka«. To również oprawa wizualna i wyjątkowy klimat. Zespół lubi występować w Polsce i czuć to podczas każdej wizyty, a tych było kilkadziesiąt…”

Źródło: materiały organizatora

Koncert przeniesiony z 20 października 2020 roku.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.