Muzyka na Wielki Tydzień – koncerty online Opery Krakowskiej

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W czasie zagrożenia pandemią, gdy jesteśmy zmuszeni do izolacji, a instytucje kultury zawiesiły swoją działalność, życie muzyczne przenosi się do sieci. Opera Krakowska również działa w internecie i proponuje melomanom cykl koncertów pod tytułem Muzyka na Wielki Tydzień. Codziennie w okresie od 8 do 13 kwietnia teatr opublikuje nagrania recitali, które muzycy Orkiestry Opery Krakowskiej zarejestrowali w swoich domach. Nagrania będzie można odnaleźć na profilu Facebookowym teatru oraz na oficjalnym kanale YouTube.

Będziemy mogli usłyszeć między innymi obu koncertmistrzów Orkiestry: Pawła Wójtowicza i Swietłanę Białostocką wraz z rodzinami, koncertmistrza sekcji basowej wiolonczelistę Radosława Bukałę, flecistę Wiesława Suruło, puzonistę Arkadiusza Bałę z rodziną, a także muzyczną rodzinę Kutników: Michała Kutnika, Kristinę Kutnik oraz ich dzieci, Gabrysię i Piotra. Repertuar koncertów będzie bardzo zróżnicowany – od Jana Sebastiana Bacha po Belę Bartóka, od muzyki dawnej do piosenki ludowej. Muzycy sami dokonywali wyboru granych utworów, a programy będą zapowiadane stopniowo.
Recitale będą ukazywały się w czasie Wielkiego Tygodnia, od Wielkiej Środy 8 kwietnia do Wielkanocnego Poniedziałku 13 kwietnia, publikowane codziennie o godzinie 18.30 (czyli stałej porze spektakli i koncertów odbywających się w Operze). Znaleźć je będzie można na profilu Facebookowym Opery Krakowskiej oraz na oficjalnym kanale YouTube.

Muzykowanie za pośrednictwem mediów społecznościowych wydaje się zjawiskiem stosunkowo nowym, do którego artystów w dużej mierze zmusza trudna sytuacja zawieszenia działalności filharmonii, estrad, sal koncertowych i oper niemal na całym świecie. Z drugiej strony muzykowanie domowe czy salonowe ma wieloletnią tradycję. Znaczna część życia muzycznego XIX-wiecznej Europy rozgrywała się w salonach artystycznych, które w Polsce pojawiły się w wyniku bliskich relacji z francuskimi kręgami artystycznymi i z inspiracji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Muzykowanie uprawiane w domu było także biletem dla klasy średniej do społecznego awansu i próbą zbliżenia się do statusu arystokracji. O ile domeną tej drugiej były koncerty salonowe w pierwszej połowie XIX wieku, o tyle w drugiej żaden szanujący się salon mieszczański nie obywał się już bez fortepianu. Salonowe koncerty dawali najwięksi jego wirtuozi i kompozytorzy tamtych czasów – Maria Szymanowska, Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt czy Sigismund Thalberg. Towarzyszyli im m.in. skrzypkowie, wiolonczeliści oraz fleciści. W ten sposób rodziły się wybitne utwory kameralne, a nierzadko prezentowane były nawet kameralne wersje oper czy symfonii.
W nawiązaniu do tej wlaśnie tradycji oraz z chęcią ofiarowania melomanom wielkanocnego muzycznego daru Opera Krakowska organizuje cykl krótkich koncertów domowych „Muzyka na Wielki Tydzień”, których bohaterami będą muzycy Orkiestry, będącej z jednej strony wielkim, wszechstronnie działającym instrumentem, a z drugiej zbiorem wybitnych indywidualności. Artyści koncertują często w mniejszych składach oraz występują jako soliści. W tej właśnie roli zaprezentują się podczas cyklu, w kilku przypadkach z towarzyszeniem członków swoich rodzin, również wykształconych muzyków.

Facebook:
https://www.facebook.com/operakrakow/
YouTube:
http://www.youtube.com/c/OperaKrakowskaOfficial
Wydarzenie FB:
https://www.facebook.com/events/525219525090612/

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.