Muzeum Krakowa online

Wystawy stałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

Muzeum Krakowa do odwołania zamknęło swoje placówki i wystawy, jednak online dostępne jest natychmiast i wszędzie we wszystkich swoich oddziałach. Aktualne działania na bieżąco można śledzić na profilach Muzeum Podgórza, Rynku Podziemnego, Ulicy Pomorskiej, Apteki Pod Orłem, Thesaurus Cracoviensis, Celestatu, Starej Synagogi czy Fotografii Krakowskiej.

Muzeum zaprasza do poznawania swoich zasobów 2D za pośrednictwem portalu Cyfrowy Thesaurus. Zobaczyć można muzealia płaskie: zdjęcia, pocztówki, grafiki, rysunki, projekty scenograficzne i mapy. W ramach projektu do digitalizacji przeznaczono ponad 18 800 eksponatów, które można przeglądać bez wychodzenia z domu.

Muzeum Krakowa prowadzi także muzealnego bloga „Opowieści o Krakowie”. Publikowane są na nim krakowskie opowieści, zarówno te znane, jak i mniej znane.

Trwa również akcja #zostanwdomuopowiedzkrakow ponieważ historia dzieje się wokół nas nieustannie. Dzięki niej można opowiedzieć o bohaterach naszych czasów – lekarzu, pielęgniarce, ratowniku medycznym czy sprzedawczyni ze sklepu lub pochwalić się szyciem w domu maseczek. To idealne opowieści do akcji. Muzealnicy wybiorą najciekawszą z opowieści i udostępnią ją na profilach w mediach społecznościowych.

Wszyscy chętni mogą nie wychodząc z domu odbyć z Muzeum Krakowa wirtualne spacery po dwóch wystawach: Rynek Podziemny oraz Cyberteka.

Czas przebywania w zamknięciu jest też okazją, by zapoznać się z muzealnymi wydawnictwami: Edukacyjne spacery po Nowej Hucie, „Krzysztofory” numer 35, „Krzysztofory” numer 36, „Niematerialne Dziedzictwo Miasta”, Miejsce Pamięci KL Plaszow. Raport za okres 2016 -2017, Miejsce Pamięci KL Plaszow. Raport za okres 2018 -2019 oraz Płaszów. Odkrywanie. Materiały pokonferencyjne (pol., ang.).

Muzeum Krakowa to nie tylko wystawy i wydarzenia, ale także projekty, takie jak: Projekt konserwacji negatywów z atelier Kriegerów 2017-2018, Opowiedz mi miasto, Ocalić od zapomnienia, Krakowscy sprawiedliwi, czy Cyfrowe Archiwum KL Plaszow.

Muzeum Krakowa nie zapomniało o najmłodszych. Dla dzieci i młodzieży przygotowano słuchowisko #KrzysztoforekOnLine dla wszystkich miłośników Krzysztoforka i Dorotki. W każdy wtorek o godz. 19.00 muzealnicy wcielają się w rolę lektorów i przygotowują niesamowite, muzealne słuchowisko. Można ich słuchać za pośrednictwem Spreaker, Youtube oraz Spotify.

Na profilu Działu Edukacji można znaleźć wiele pomysłów na gry i zabawy ze swoimi dziećmi. Najmłodsi mogą zobaczyć legendy o Mistrzu Twardowskim oraz zaklętej księżniczce, a młodych fanów nowych technologii muzeum zachęca do pobrania aplikacji, która przybliży krakowską tradycję Lajkonika – elementu niematerialnego dziedzictwa Krakowa. „Przygoda z Lajkonikiem” ma charakter gry przygodowo-zręcznościowej. Użytkownik rozwiązuje zagadki, by odkryć i poznać fakty, nazwy własne i wizerunki obiektów odnoszące się do tradycji Lajkonika.

Także osoby z niepełnosprawnościami w bogatej ofercie Muzeum Krakowa znajdą coś dla siebie. W ramach „Muzeum bez barier udostępniono Przewodnik dla niesłyszących po dźwiękach wykorzystanych na wystawie „Kraków - czas okupacji 1939-1945”, Spacery po Nowej Hucie, Słuchowisko o tradycji szopkarstwa krakowskiego, Czytanie obrazów oraz pliki MP3 z audiodeskrypcją z Fabryki Emalia Oskara Schindlera. Dla osób z dysfunkcją słuchu przygotowano ponadto Muzealne opowieści, KrzysztoforekOnLine, Legendę o zaklętej księżniczce oraz Legendę o Mistrzu Twardowskim.

Na czas swojego zamknięcia muzeum proponuje także oglądanie „Muzealnych opowieści” oraz „Działo się w Krakowie. Wszystkie odcinki, a także inne filmy, które powstały przy udziale pracowników Muzeum Krakowa dostępna są na kanale na YouTube.

Działa także muzealny sklep internetowy.

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.