Piano Day: Oskar Cenkier

Muzyka rozrywkowa

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 28 marca 2020, 20:00

„Z okazji Piano Day, Galeria Autorska Rzeźby Bronisława Chromego zaprasza na koncert Oskara Cenkiera.

Piano Day, coroczne ogólnoświatowe święto fortepianu, odbywa się 88 dnia roku – w 2020 roku przypada ono na 28 marca – ze względu na liczbę klawiszy instrumentu.

Piano Day zapoczątkowane przez pianistę Nilsa Frahma angażuje zarówno amatorów, jak i profesjonalnych muzyków. Cel to stworzenie przestrzeni do realizacji projektów skupionych wokół fortepianu. Wszystko, by pielęgnować wielowiekową tradycję wykonywania muzyki na tym instrumencie.

---

Oskar Cenkier to polski kompozytor i pianista młodego pokolenia. W swej twórczości łączy wpływy muzyki filmowej, minimalizmu, klasyki, postklasyki i jazzu. Kładąc spory nacisk na improwizację, odrzucił ideę statycznych, opartych na konkretnych setlistach, powtarzalnych koncertów, w zamian skupiając się na indywidualnej kompozycji każdego z nich z osobna.

To podejście ma swą genezę w dualizmie, z jakim Cenkier postrzega muzykę; stawiając po jednej stronie miłość do długich, rozbudowanych i wielowątkowych kompozycji, a po drugiej brak fizycznej możliwości samotnego odtworzenia ich na scenie, musiał znaleźć inną drogę do właściwego przekazania ulotnych emocji im towarzyszącym. W ten sposób, jego nierzadko 20-minutowe utwory studyjne, rozpisywane czasem nawet na jedenaście grających równocześnie fortepianów, poprzez ciągłą dekompozycję i dekonstrukcję zyskały nowe życie podczas koncertów.

Członek krakowskich zespołów Fren i Fraktale, współtwórca sesji Zasypianie”.

Źródło: materiały organizatora

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.