Dam Ci nauczkę! Spotkania dla dzieci o nauce: Sztuka

Dziecięce różności

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 28 marca 2020, 12:00

Dam Ci nauczkę! – spotkania dla dzieci o nauce. Sztuka – warsztaty z historyczka sztuki i wykładowczynią ASO, Ewą Herniczek

O co chodzi z ta sztuką? Z czego robi się sztukę? Skąd się bierze na nią pomysły? Co to jest dzieło sztuki? Zastanowimy się wspólnie przy lekturze "Bałwana w lodówce'.

Bałwan w lodówce
wydawca: Fundacja Sztuki Polskiej ING
tekst: Łukasz Gorczyca
ilustracje: Krzysztof Gawronkiewicz
Czy obraz albo rzeźbę da się stworzyć ze śmieci? Co robi bałwan w lodówce? Czy taśma klejąca może być dziełem sztuki? Dlaczego warto czasem stanąć na głowie? Po co artystki obierają ziemniaki i czy kasują bilety?
Tego wszystkiego – i wielu innych rzeczy! – dowiecie się z „Bałwana w lodówce”, pełnej humoru opowieści o przygodach dwójki dzieci, które poznają twórczość wybitnych współczesnych artystów (a czasem także ich samych). Błyskotliwy tekst znawcy sztuki Łukasza Gorczycy uzupełniają znakomite ilustracje Krzysztofa Gawronkiewicza, cenionego twórcy komiksów.
Ewa Herniczek - historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (1996). Specjalizuje się w badaniach ikonograficznych w zakresie sztuki średniowiecznej i nowożynej. Doktorat przygotowany pod kierunkiem prof. Jerzego Gadomskiego w Instytucie Historii Sztuki UJ obroniła w r. 2001. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Od roku 1999 związana z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie wykłada historię sztuki. Jako wykładowca współpracowała także z Uniwesytetem Papieskim w Krakowie oraz Akademią Ignatianum. Jest autorką i współautorką opracowań dziejów sztuki średniowiecznej, nowożytnej i nowoczesnej. Oprócz badań nad sztuką dawną zajmuje się także zagadnieniami związanymi z malarstwem współczesnym, przede wszystkim rolą i znaczeniem koloru w malarstwie XX w. Ewa Herniczek jest też popularyzatorką twórczości z kręgu art-brut i wieloletnim współpracownikiem Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych.

Prowadzenie – Ewa Stanek-Misiąg
Warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat.

***
Na nowy cykl spotkań - dla dzieci starszych (klasy 1-3) - wokół książek traktujących o zagadnieniach z dziedzin nauki: astronomii, neurobiologii, zoologii, psychologii, muzyki i innych. Spotkania będzie moderowała dziennikarka i miłośniczka książek, Ewa Stanek-Misiąg a jej gośćmi będą eksperci w danych dziedzinach: naukowcy, artyści, badacze.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.