Baranki Dzieciom: Wiosna 2020

Cykle filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Kino Pod Baranami zaprasza najmłodszych widzów oraz ich opiekunów na kolejną odsłonę cyklu Baranki Dzieciom w każdą niedzielę o godz. 11.00.

Pokazy w ramach Baranków Dzieciom składają się z projekcji filmowych – będących okazją do spotkania z ulubionymi bohaterami polskich animacji – oraz kreatywnych warsztatów. Wszystkie zajęcia odwołują się do tematyki obejrzanych wcześniej bajek, a prowadzone są przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę animatorów oraz zaprzyjaźnionych artystów.

Wiosenna odsłona poranków filmowych dla dzieci rozpocznie się wyjątkowym wydarzeniem: premierowym pokazem kinowym zestawu bajek z serii „Przytul mnie” pod hasłem „Małe wielkie pytania”. Po projekcji aż dziesięciu odcinków serialu „Przytul mnie” – skupiającego się na relacjach ciekawskiego Małego Misia oraz towarzyszącego mu w przygodach Taty Misia – dzieci spotkają się z twórcami serii. O tajnikach tworzenia ekranowych przygód słynnych misiów opowiedzą im reżyserzy – Piotr Różycki i Klaudia Robat, a później zaproszą wszystkich do rysunkowej wyprawy do świata bohaterów serialu. Będzie to pierwsze wydarzenie w ramach ogólnopolskiego cyklu #BajkiZPolski – projektu firmy dystrybucyjnej Momakin, promującego polskie animowane seriale dla dzieci poprzez specjalne pokazy bajek w cyklach tematycznych.

1 marca, godz. 11.00
PRZYTUL MNIE: MAŁE WIELKIE PYTANIA
reż. Varia, Polska 2019, 50’
Mały Miś ma bardzo dużo pytań o otaczający świat, którego tajemnice każdego dnia odkrywa razem z Tatą Misiem. Otrzymywane odpowiedzi uczą go odpowiedzialności i docenienia tego, jak ciekawe i radosne ma życie. Miś zaczyna dostrzegać piękno natury i zbierać talizmany, tworząc tym samym swoją pierwszą kolekcję wspomnień. Zachwyty nad przyrodą pobudzają wybujałą wyobraźnię Misia do snucia odważnych marzeń.
ODCINKI: PO CO? | WIOSENNE PORZĄDKI | FAJNE ŻYCIE | INTRUZ | WYOBRAŹNIA | PORZĄDKI | PAN ZAPOMINALSKI | NAJLEPSI | SZCZĘŚCIE | KSIĘŻYC
KLAUDIA ROBAT
Nie pamięta życia przed „Gołębnikiem” (Studiem Pigeon). Prawdopodobnie studiowała animację na UAP. Rysuje i animuje postaci do seriali animowanych w ToonBoomie i ma zasadę, że im coś jest prostsze, tym ładniejsze. Prywatnie inspirują ją industrialne huty, anime i David O’Reilly. Po pracy gra, rysuje i ochoczo wypowiada się w internecie. Znana światu jako Javvie - mały, czerwony robaczek.
PIOTR RÓŻYCKI
Związany zawodowo i emocjonalnie z krakowskim Studiem Pigeon, w którym od wielu lat pracuje przy produkcji animacji reklamowych i seriali animowanych. Jest wielkim miłośnikiem serialu dla dzieci Przytul mnie, którego miał przyjemność być współtwórcą, pełniąc rolę reżysera, storyboardzisty i animatora. W wolnym czasie, uczy swojego niesfornego psa dobrych manier, tworzy w domowym warsztacie scenografię do animowanych filmów lalkowych i eksperymentuje z produkcją autorskich zabawek.

niedziela, 8 marca, godz. 11.00
BARANKI WITAJĄ WIOSNĘ
– zestaw bajek, 40’
reż. Varia, Polska 1976-1985
+ warsztaty plastyczne z Joanna tworzy
REKSIOWA WIOSNA
reż. Józef Ćwiertnia, Polska 1980
Nadchodzi wiosna i słońce grzeje coraz mocniej, czas więc pozbyć się zimowej sierści. Nie wystarczy jednak zadbać o samego siebie, trzeba jeszcze doprowadzić do ładu podwórko, zasiać trawę, posadzić kwiaty oraz pomóc ptakom naprawić ich budkę lęgową. Teraz można w pełni cieszyć się wiosną!
REKSIO SADOWNIK
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1976
Reksio buduje domek dla ptaków powracających wiosną do kraju. Mieszkańcy budki okazują się niezwykle pożyteczni - dbają o to, by szkodniki nie zniszczyły rozkwitających drzew owocowych. Na drzewach pojawiają się wkrótce soczyste czereśnie.
BOLEK I LOLEK: MALI OGRODNICY
reż. Ryszard Lepióra, Polska 1976
Bolek i Lolek zabierają się za wiosenne porządki: sadzą rośliny, walczą ze szkodnikami, budują domek dla ptaków. Ich praca zostaje nagrodzona - w ogrodzie rozkwitają piękne, kolorowe kwiaty i dojrzewają owoce.
SKRZAT: WĘDRÓWKI SKRZATA
reż. Edward Wątor, Polska 1985
Mały Skrzat wybiera się na swoją pierwszą samodzielną wycieczkę, podczas której znajduje pisklę, które wypadło z gniazda. Otacza je opieką i troską oraz szuka jego matki. Broni też malca przed drapieżnym jastrzębiem. Po zmroku Skrzat znajduje schronienie dla siebie i pisklaka w bezpiecznej dziupli.

Warsztaty plastyczne poprowadzi Joanna Żyłowska (Joanna tworzy) - projektantka i pedagog, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracowała m.in. z Małopolskim Ogrodem Sztuki, Domem Kultury Inspiro, Fundacją Bullerbyn i Uniwersytetem Dzieci UE. Współtworzy Ambasadę Krakowian, gdzie organizuje targi i prowadzi warsztaty.

niedziela, 15 marca, godz. 11.00
PRZYGODY KOTA FILEMONA & KUKURYKÓW
– zestaw bajek, 50’
+ warsztaty ruchowe Contakids
PRZYGODY KOTA FILEMONA: KOCIA WIELKANOC
reż. Janusz Martyn, Polska 1997, 25'
Wśród licznych pytań, które zadaje mały kociak Filemon swojemu starszemu koledze Bonifacemu, dominuje jedno - kiedy przyjdzie wiosna? A wiosna nadchodzi niespodziewanie, topnieje bałwan, wszystko zaczyna rosnąć, a kury znoszą jajka. Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, a wraz z nią sprzątanie, pieczenie mazurków i babek, malowanie pisanek i strojenie domu baziami. Filemon uczestniczy w tym wszystkim bardziej przeszkadzając niż pomagając. Wymalowuje ogonem jajka, które wysiaduje czubatka. Wykluwają się z nich kolorowe kurczaki, ale kiedy spada deszcz, szybko stają się żółte. Pod dom podchodzi zajączek, a wraz z nim... Wielkanoc.
KUKURYKÓW
reż. Sławomir Zalewski, Polska 1996, 25'
W małym miasteczku Kukurykowie kury: Modnisia, Locia, Tycia i Atłasia oraz ich przyjaciele przygotowują się do nadchodzących świąt wielkanocnych. Pracy mają dużo. Co gorsza, spotykają je niespodziewane kłopoty, ktoś bowiem kradnie im jaja. Okazuje się, że to lis, znany śpiewak operowy, podbiera jajka, które są mu potrzebne do pielęgnowania jego pięknego głosu.

Contakids to czas na wspólne szaleństwo, bieganie, skakanie, turlanie i tarzanie. To czas odkrywania, jak można się wspólnie bawić bez żadnych zabawek, wykorzystując tylko ciało. W Contakids, poprzez fizyczny kontakt, pracę z ciałem i ruchem, rodzice i dzieci rozwijają nową formę komunikacji, która sprawia radość wszystkim. Dzieci zwiększają swoje umiejętności motoryczne i pewność siebie, a ich rodzice stają się bardziej ufni wobec siebie i swoich dzieci. Warsztaty poprowadzi Anna Wańtuch, filmoznawczyni, tancerka, performerka, nauczycielka tańca. Autorka performensów Postnatal Project, w których występuje ze swoim dzieckiem. Pierwszy certyfikowany nauczyciel Contakids w Polsce.

niedziela, 22 marca, godz. 11.00
BARANKI W HISZPANII – zestaw bajek, 30’
+ warsztaty flamenco z Krakowską Szkołą Flamenco Almoraima
(20. Tydzień Kina Hiszpańskiego - wydarzenie towarzyszące)
POMYSŁOWY DOBROMIR: POMIDORY
reż. Roman Huszczo, Polska 1974, 10’
Dobromir to uzdolniony chłopiec o nieograniczonej wyobraźni, który mieszka z dziadkiem i przyjacielem szpakiem. Jego hobby to majsterkowanie. W kolejnych odcinkach serialu w prosty sposób zostają wyjaśnione zasady działania urządzeń używanych w gospodarstwie domowym.
BOLEK I LOLEK: CORRIDA
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1963, 10’
Po obejrzeniu w telewizji walki byków Bolek i Lolek urządzają na podwórku corridę. Byka zastępuje dzielna koza.
BOLEK I LOLEK: W HISZPANII
reż. Stanisław Dülz, Polska 1985, 11’
Bolek i Lolek odwiedzają Hiszpanię. Chłopcy uczestniczą w przygotowaniach do corridy, po czym z powodzeniem biorą w niej udział.

Warsztaty flamenco poprowadzą tancerze z Krakowskiej Szkoły Flamenco Almoraima, którzy nauczą dzieci podstawowych rytmów i kroków flamenco. Podczas zajęć maluchy poznają również elementy historii i tradycji Hiszpanii.

niedziela, 29 marca, godz. 11.00
PRZYTUL MNIE: MAŁE WIELKIE PYTANIA
reż. Varia, Polska 2019, 50’
+ warsztaty bębniarskie
Przytul mnie to animowany serial dla dzieci opowiadający o radosnym i pełnym przygód życiu mieszkających w lesie Taty Misia i Małego Misia. W zabawny, a jednocześnie prawdziwy sposób portretuje wyjątkową więź między ojcem a synem. Za produkcję odpowiedzialne jest polskie studio Animoon. Pomysł serialu został stworzony na podstawie bestsellerowej książki Proszę mnie przytulić autorstwa Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak (Wydawnictwo Ezop). Mały Miś ma bardzo dużo pytań o otaczający świat, którego tajemnice każdego dnia odkrywa razem z Tatą Misiem. Otrzymywane odpowiedzi uczą go odpowiedzialności i docenienia tego, jak ciekawe i radosne ma życie. Miś zaczyna dostrzegać piękno natury i zbierać talizmany, tworząc tym samym swoją pierwszą kolekcję wspomnień. Zachwyty nad przyrodą pobudzają wybujałą wyobraźnię Misia do snucia odważnych marzeń.
ODCINKI: PO CO? | WIOSENNE PORZĄDKI | FAJNE ŻYCIE | INTRUZ | WYOBRAŹNIA | PORZĄDKI | PAN ZAPOMINALSKI | NAJLEPSI | SZCZĘŚCIE | KSIĘŻYC
Warsztaty bębniarskie
poprowadzi Mateusz Sarapata, uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), członek zespołu SALK i Wataha Drums. Na co dziej występuje z Pauliną Przybysz. Wraz z bratem Michałem zajmuje się produkcją muzyczną pod szyldem Sarapata Sound Workers.  Dzieci będą poznawać instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki itp.), ich historię oraz dźwięki, jakie można z nich wydobyć, a także uczyć się zasad rytmiki i wspólnie muzykować.

niedziela, 5 kwietnia, godz. 11.00
KOMIKSOWE BARANKI
GUCIO I CEZAR
– zestaw bajek, 40’
reż. Varia, Polska 1976-77
(9. Krakowski Festiwal Komiksu - wydarzenie towarzyszące)
+ warsztaty plastyczne
Animowana adaptacja Gucia i Cezara - klasycznego polskiego komiksu dla dzieci, autorstwa Krystyny Boglar (scenariusz) i Bohdana Butenki (ilustracje). Wspaniałe przygody sympatycznych przyjaciół: niezdarnego hipopotama Gucia oraz rozważnego psa Cezara. Mili, uśmiechnięci, przyjacielscy, zawsze starają się pomóc słabym i bezbronnym. Uwielbiają zabawy i podróże. W każdej chwili są gotowi wyruszyć na podbój nieznanych krain i poznawać nowych przyjaciół. Przeżywają wiele dziwnych przygód w zwykłych miejscach takich jak ogród czy kuchnia... Pomaga im w tym ich bujna wyobraźnia.
ODCINKI: ŁOWCA SŁONI | WYPRAWA PO JABŁKA | CYRK | RAKIETA KOSMICZNA

Warsztaty plastyczne poprowadzi Olek Rajewski (TurboOlek) - rysownik, malarz, artysta interdyscyplinarny, animator i kombinator, którego głównym narzędziem jest wyobraźnia. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych.

niedziela, 19 kwietnia, godz. 11.00
PRZYTUL MNIE: MAŁE WIELKIE PYTANIA
reż. Varia, Polska 2019, 50’
+ warsztaty florystyczne
Przytul mnie to animowany serial dla dzieci opowiadający o radosnym i pełnym przygód życiu mieszkających w lesie Taty Misia i Małego Misia. W zabawny, a jednocześnie prawdziwy sposób portretuje wyjątkową więź między ojcem a synem. Za produkcję odpowiedzialne jest polskie studio Animoon. Pomysł serialu został stworzony na podstawie bestsellerowej książki Proszę mnie przytulić autorstwa Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak (Wydawnictwo Ezop). Mały Miś ma bardzo dużo pytań o otaczający świat, którego tajemnice każdego dnia odkrywa razem z Tatą Misiem. Otrzymywane odpowiedzi uczą go odpowiedzialności i docenienia tego, jak ciekawe i radosne ma życie. Miś zaczyna dostrzegać piękno natury i zbierać talizmany, tworząc tym samym swoją pierwszą kolekcję wspomnień. Zachwyty nad przyrodą pobudzają wybujałą wyobraźnię Misia do snucia odważnych marzeń.
ODCINKI: PO CO? | WIOSENNE PORZĄDKI | FAJNE ŻYCIE | INTRUZ | WYOBRAŹNIA | PORZĄDKI | PAN ZAPOMINALSKI | NAJLEPSI | SZCZĘŚCIE | KSIĘŻYC

Warsztaty florystyczne poprowadzi Anna Wierzbicka, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.