Mastercard Off Camera 2020

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 11 września 2020 - piątek, 25 września 2020

Niezależność w sieci

Choć w tym roku online, wciąż pozostaje „off”, bo dobre kino niezależne zawsze się obroni. Przed nami Off Camera!

Na ekranie komputera, tableta i smartfona: 13. Mastercard Off Camera – Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego przenosi się do wirtualnej rzeczywistości. Od 11 do 25 września wszystkie filmy konkursowe i wydarzenia towarzyszące będzie można obejrzeć na platformie streamingowej player.pl.

„Pandemia była i wciąż jest dla nas wszystkich lekcją. Odrabiamy ją i wyciągamy wnioski. Dzięki pomocy partnerów nadal możemy wspierać odważne kino i młodych twórców. Uczymy się nowej, wirtualnej rzeczywistości, dzięki której widzowie z całej Polski będą mogli poznać festiwalowy repertuar i przekonać się, czym jest kino niezależne” – podkreśla dyrektor festiwalu Szymon Miszczak.

Konkursy

Tradycyjnie w ramach konkursu głównego Wytyczanie drogi zobaczymy przede wszystkim debiuty młodych twórców z całego świata. Wśród nich znajdą się m.in. trzymająca w napięciu kryminalna historia pewnej rodziny, czyli Wildland Jeanette Nordahl, świetny debiut fabularny Maury Delpero Maternal, w którym reżyserka uważnie przygląda się różnym obliczom macierzyństwa, czy A Thief’s Daughter: poruszający portret młodej kobiety odważnie walczącej o realizację swoich marzeń wyreżyserowany przez Katalonkę Belén Funes. Z kolei w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych rodzime produkcje (m.in. Sala samobójców. Hejter, Supernova, Wszystko dla mojej matki) powalczą o nagrodę Kulczyk Foundation.

Sekcje specjalne

Również w tym roku nie zabraknie sekcji specjalnych. Filmy celebrujące kobiecą emancypację, siostrzeństwo, wspólnotę i poczucie solidarności między bohaterkami, produkcje robione przez kobiety i dla kobiet – tak zapowiada się sekcja Między nami kobietami. Zobaczymy m.in. Leftover Women (reż. Shosh Shlam, Hilla Medalia), dokument ukazujący losy trzech wykształconych Chinek, które odnoszą zawodowe sukcesy, a jednocześnie należą do najbardziej dyskryminowanej grupy społecznej w swoim kraju – tylko dlatego, że nie wyszły za mąż.

Psychologiczny, sądowy, kryminalny, medyczny, technologiczny, erotyczny… Thriller – nieważne, jakim przymiotnikiem uzupełniony – cieszy się niesłabnącą popularnością i zainteresowaniem zarówno twórców, jak i publiczności. W ramach sekcji Tanie dreszcze? zobaczymy m.in. kanadyjskiego kandydata do Oscara w 2020 roku – Antigone (reż. Sophie Deraspe), czyli uwspółcześnioną wersję dramatu Sofoklesa rozgrywającą się w rodzinie imigrantów mieszkających w Montrealu.

Kino drogi to obok westernu najbardziej amerykański z filmowych gatunków. Festiwalowa sekcja Znów w drodze udowodni jednak, że współcześnie wyszedł on daleko poza granice Stanów Zjednoczonych. W programie m.in. Adoration (reż. Fabrice du Welz) – oniryczna i subtelna opowieść o dwójce nieletnich uciekinierów i rodzącym się między nimi uczuciu.

W Związkach i rozwiązkach przyjrzymy się skomplikowanym relacjom współczesnych kobiet i mężczyzn, zagubionych w gąszczu emocji i uczuć, na które silnie oddziałują popkultura i internetowa rzeczywistość. W ramach sekcji zobaczymy film Port Authority (reż. Danielle Lessovitz) z Fionnem Whiteheadem (znanym m.in. z Dunkierki Christophera Nolana) i i transpłciową aktorką Leyną Bloom. Oprócz tego na internetowej platformie pojawią się produkcje w ramach stałych sekcji: Amerykańcy niezależni czy Panorama, a na zagorzałych fanów festiwalu będą czekać takie obrazy, jak poruszający dramat A potem tańczyliśmy (reż. Levan Akin) czy długometrażowy film animowany Jaskółki z Kabulu (reż. Zabou Breitman, Eléa Gobbé-Mévellec).

O tym, na co w serialowym wszechświecie warto zwrócić uwagę i jakich seriali nie można przegapić, w ramach SerialCon podczas transmisji online opowiedzą blogerzy, youtuberzy i krytycy filmowi.

Offline

Mimo że festiwal przenosi się do świata wirtualnego, nie zrywa ze swoim rodowodem. Znane krakowskie lokalizacje będą tłem najciekawszych spotkań Oliviera Janiaka z gwiazdami polskiego kina. Nie zabraknie również koncertów w ramach Off Sceny, co szczególnie ucieszy fanów alternatywnego brzmienia. Cóż, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko powiedzieć: do zobaczenia – na wyjątkowej 13. edycji Mastercard Off Camera! 

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.