Klasyczny marzec w Kinie KIKA

Cykle filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

MASTER CLASS

W każdy marcowy poniedziałek Kinokawiarnia Kika i Klub Filmowy XIII Dzielnica zapraszają na pokazy filmów reżyserowanych przez mistrzów światowej kinematografii. W ramach Klasycznego marca na dobry początek czeka nas oniryczna podróż w mroczny świat Davida Lyncha. Na ekranie zobaczymy Prostą historię ukazującą sześciotygodniową odyseję Straighta, który postanawia pojednać się z chorym bratem. Nie zabraknie „klasyka klasyków”, czyli Człowieka słonia: opartej na faktach historii niejakiego Johna R. Merricka, czy niosącego misterną intrygę Mulholland Drive – kwintesencję Lynchowskiego klimatu. Nie przegapcie również pełnych surrealizmu filmów francuskiego duetu Jean-Pierre Jeunet i Marc Caro: Delicatessen oraz Miasto zaginionych dzieci.

Program:

2 marca (poniedziałek) | 18:45
PROSTA HISTORIA | The Straight Story, reż, David Lynch, Francja/USA/Wlk. Brytania 1999, 112’
Film opowiada o sześciotygodniowej odysei Straighta, który postanawia pojednać się z chorym bratem. Nie rozmawiał z nim od ponad dziesięciu lat. Ponieważ już dawno odebrano mu prawo jazdy i w dodatku niedowidzi, postanawia wyruszyć w drogę jedynym dostępnym mu wehikułem - małym traktorem z przyczepą. Przemierza 300 mil lokalnymi drogami, pośród pól i łąk Iowy i Wisconsin. Jedzie niespiesznie, by tak rzec, delektując się drogą, niczym wędrujący Wilhelm Meister Goethego, nie tyle jednak ucząc się życia, ile je sobie przypominając i porządkując najważniejsze wydarzenia. Jadąc wolno może podziwiać zmieniający się krajobraz i kontemplować zachody słońca, ma czas na rozmowy z napotkanymi ludźmi, a na noc zatrzymuje się tam, gdzie akurat zastał go zmrok - na skraju lasu lub pola. Jest wolny - żyje pełnią życia, na swój sposób i w swoim tempie.

9 marca (poniedziałek) | 18:45
CZŁOWIEK SŁOŃ | The Elephant Man, reż. David Lynch, USA 1980, 125’
„Człowiek słoń” Davida Lyncha to oparta na faktach historia niejakiego Johna R. Merricka. Główny bohater cierpi na tzw. zespół Prometeusza. W wyniku choroby ciało mężczyzny (szczególnie głowa) jest bardzo zdeformowana. Przez swój wygląd John nosi przydomek "Człowiek słoń". Stanowi on jedną z atrakcji objazdowego cyrku. Pewnego razu trupa przybywa do Londynu. Tam Johna poznaje lekarz Frederick Treves. Doktor zainteresował się przypadkiem Merricka. Medyk postanawia bliżej przyjrzeć się jego przypadłości. Dzięki niemu John odzyskuje utraconą godność. Z czasem jednak staje się swojego rodzaju celebrytą. Ludzka ciekawość co do wyglądu ulubieńca wiktoriańskich salonów zaczyna być dla głównego bohatera coraz bardziej uciążliwa.

16 marca (poniedziałek ) | 18:45
MULHOLLAND DRIVE | Mulholland Dr., reż. David Lynch, Francja/USA 2001, 146’
„Mulholland Drive” opowiada historię dwu kobiet wplątanych w tajemniczą intrygę kryminalną i uwikłanych w burzliwy trójkąt miłosny. Ta fascynująca opowieść posiada wszystkie charakterystyczne cechy stylu Lyncha, ale jest w niej także coś, co sprawia, że film ten staje się wyjątkowy w dorobku tego reżysera.

23 marca (poniedziałek) | 18:45
DELICATESSEN | Delicatessen, reż. Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro, Francja 1991, 99’
„Delicatessen” to dziejąca się w niedalekiej przyszłości, surrealistyczna opowieść o mieszkańcach pewnej kamienicy. Wszyscy są klientami znajdujących się na parterze Delikatesów, których zapasy w mięso rosną wraz ze zniknięciem kolejnego lokatora kamienicy. Pewnego dnia do kamienicy przybywa Louison (Dominique Pinon), młody bezrobotny artysta cyrkowy, którego właściciel kamienicy i Delikatesów zatrudnia jako złotą rączkę. Czy przed rzeźnickim nożem uchroni go miłość Julie, córki bezwzględnego rzeźnika?

30 marca (poniedziałek) | 18:45
MIASTO ZAGINIONYCH DZIECI | La Cité des enfants perdus
reż. Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro, Francja 1995, 112’
Pośrodku morza, na platformie położonej na starym polu minowym mieszka pewien nieszczęśnik, który niezwykle szybko się starzeje. Jego problem polega na tym, że nie potrafi śnić. Zasypia, ale nie towarzyszą temu marzenia senne. Zdesperowany, zaczyna porywać dzieci z pobliskiego portu, aby ukraść im sny, przenikając do ich świadomości. Czy znajdą się śmiałkowie gotowi uwolnić małych więźniów ?

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.