16. Festiwal Zaczarowanej Piosenki

Inne koncerty

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 13 czerwca 2020 - niedziela, 14 czerwca 2020

UWAGA!!! Festiwal Zaczarowanej Piosenki nie odbędzie się w tym roku. Informujemy o tym w głębokim poczuciu odpowiedzialności za uczestników naszego ogólnopolskiego konkursu dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami.

Pomysł na ten festiwal powstawał we mnie powoli, po dziesiątkach rozmów z osobami chorymi i niepełnosprawnymi, m.in. w programie telewizyjnym „Spotkajmy się”. Zobaczyłam, że często ludzi tych nie boli  najbardziej choroba, ale fakt, że traktowani są z pobłażaniem, ulgowo albo jak kosmici. Zorientowałam się, że chcą normalnie rywalizować, walczyć, wygrywać i przegrywać, chcą być traktowani poważnie, mieć marzenia i walczyć o nie! Ale bez życzliwości i pomocy osób trzecich nie mają większych szans, szczególnie ci, którzy żyją w małych miejscowościach, gdzieś na obrzeżach naszego życia. Festiwal Zaczarowanej Piosenki jest dla nich jak taka życzliwa ręka, która pomaga przejść kładką nad wzburzoną rzeką na spokojniejszy brzeg, który do tej pory był nie do zdobycia; jak uśmiech, który daje siłę. Gdy z nimi rozmawiam, wielu powtarza, że dla nich najważniejsze na festiwalu  jest spotkanie z ludźmi, profesjonalne warsztaty, uwagi fachowców, ta cudowna, pełna życzliwości, walka… Właśnie walka, nawet nie zwycięstwo. Sam fakt, że odważyli się wysłać zgłoszenie, że śpiewają w półfinałach już jest wygraną – podkreśla Anna Dymna.

16. edycję naszego festiwalu przekładamy na przyszły rok. Ale zaczarowana piosenka jest w naszych sercach i umysłach. Nieustannie, radośnie tam trwa. Pokona ona również ten trudny dla wszystkich czas. Jesteśmy przekonani, że Wasze głosy zabrzmią wtedy z większą jeszcze mocą, niż dotychczas. I znowu zachwycą świat. Wszyscy będziemy znowu wygrywać śpiewająco.

Festiwal Zaczarowanej Piosenki to ogólnopolski, kilkuetapowy konkurs dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, posiadający dwie kategorie – dzieci i dorosłych. Organizatorami projektu są Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, przy współpracy Telewizji Polskiej SA. Pomysłodawczynią konkursu jest Anna Dymna. Opiekę artystyczną nad projektem od początku sprawuje Irena Santor. Finaliści FZP występują co roku w czerwcowym koncercie finałowym – w duetach z największymi gwiazdami polskiej piosenki.

Tegorocznymi gwiazdami festiwalu będą: Justyna Steczkowska, Majka Jeżowska, Aga Zaryan, Zuza Jabłońska i Czesław Mozil, Ryszard Rynkowski, Paweł Domagała oraz Rafał Brzozowski.*

Laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki otrzymują Statuetki Zaczarowanego Ptaszka i stypendia, które pozwalają im doskonalić umiejętności wokalne: I miejsce – 24 tys. zł, II – 10 tys. zł, III – 5 tys. zł.

Założyliśmy, że, w towarzystwie największych gwiazd polskiej estrady, w finale festiwalu wystąpią tylko najzdolniejsi niepełnosprawni – mówi Anna Dymna. – Czas skończyć z traktowaniem moich przyjaciół na zasadzie: „Marcinku, jesteś niewidomy, jeździsz na wózku, ale lubisz śpiewać? No to masz mikrofon i pośpiewaj sobie. Nieważne, że nie masz głosu, wolno ci, bo biedny przecież jesteś”. Takie podejście nie tylko uwłacza godności Marcina, ale krzywdzi także jego bardziej zdolnych wokalnie kolegów. Tracimy przez to z oczu talenty na miarę Andrei Bocellego czy Stevie’go Wandera. To nie tylko moja opinia. (…) Poznając ludzi doświadczonych chorobą i kalectwem, odkryłam, co tak naprawdę ich upokarza. Tym czymś nie jest nawet fakt, że wiele osób ich nie rozumie i odwraca się od nich, traktując niemal jak półludzi. Najbardziej uwłacza im, że tak naprawdę niczego się od nich nie wymaga, zupełnie jakby świat spisywał niepełnosprawnych na straty. A przecież w tych schorowanych i okaleczonych ciałach kłębią się nieraz niezwykłe talenty. Trzeba je zacząć promować.

Długa jest lista dotychczasowych sukcesów uczestników Festiwalu Zaczarowanej Piosenki: występy podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, nagrane płyty, teledyski, udział w telewizyjnych talent show… Twierdzą oni jedno: zawsze trzeba dawać szansę marzeniom, pokonywać lęki i próbować własnych sił.

– Festiwal Zaczarowanej Piosenki był dla mnie przełomem – podkreśla Aleksandra Nykiel, ubiegłoroczna zwyciężczyni „Szansy na sukces”, która zaśpiewała również w Konkursie Debiutów 56. KFPP w Opolu – Udział projekcie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” zmienił moje życie o sto osiemdziesiąt stopni. Dał mi ogromną wiarę w siebie. Od tamtej pory koncertuję w całej Polsce. Mogę robić to, co kocham.

*  Nazwiska gwiazd mogą ulec zmianie. O wszystkim będziemy informować Państwa na bieżąco.

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.