„Rynek Główny 25. Dzieje jednego adresu" – spotkanie promocyjne

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 21 lutego 2020, 15:00

Kamienica „Pod Kruki” przy Rynku Głównym 25 w Krakowie na przestrzeni wieków była pałacem arystokratycznym, salonem towarzyskim, biurem starosty, bankiem, siedzibą NSDAP, Komitetu Polskiej Partii Robotniczej, Wydawnictwa Literackiego, słynnej szkoły tańca, licznych związków sportowych czy księgarni muzycznej. Zapraszamy na spotkanie poświęcone niezwykłej historii budynku, w którym od 1991 roku mieści się siedziba Międzynarodowego Centrum Kultury.

W rozmowie wezmą udział współtwórcy książki Rynek Główny 25. Dzieje pewnego adresu przygotowanej niedawno przez wydawnictwa MCK. Ta wnikliwa biografia jednej kamienicy przy krakowskim rynku jest owocem pracy wielu autorów reprezentujących różne profesje i rozmaite doświadczenia.

Kamila Follprecht rekonstruuje w książce losy dawnych właścicieli i lokatorów kamienicy od XVI wieku po czasy współczesne.

Adam Małkiewicz przypomina plany budowy w tym miejscu kościoła i głównej siedziby zakonu jezuitów.

Jacek Purchla odtwarza dziewiętnastowieczną historię budynku, a także przypomina jego skomplikowane dzieje po przemianach ustrojowych w 1989 roku.

Żanna Komar przedstawia nieznany dotychczas materiał źródłowy rzucający nowe światło ma przekształcenia wprowadzone w budynku w okresie drugiej wojny światowej.

Ponadto w monografii znalazł się tekst Andrzeja Kurza poświęcony początkom Wydawnictwa Literackiego, które w latach 1956–1972 miało tu swoją siedzibę, a także Bronisława Maja, wspominającego lata 80. XX wieku, kiedy przy Rynku Głównym 25 mieściła się redakcja dwutygodnika „Student”.

Książkę zamyka tekst Michała Wiśniewskiego, analizującego przeprowadzoną w latach 1998–2009 przebudowę i renowację budynku.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.