Orfeusz w piekle

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Na podstawie decyzji Premiera Rządu RP o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego Opera Krakowska informuje, że premiera Orfeusza w piekle J. Offenbacha 27 marca oraz pozostałe spektakle 28, 29 i 31 marca zostają przełożone. Nowe terminy zostaną podane wkrótce. Obowiązuje zwrot biletów.
ZOBACZ KOMUNIKAT

Orfeusz w piekle to operetka, w której Offenbach, król gatunku, sparodiował mit o Orfeuszu i Eurydyce, łamiąc dotychczasową tradycję ujęcia tematu. W repertuarze Opery Krakowskiej znajduje się najsłynniejsze z dzieł operowych o  wielkim uczuciu Orfeusza do zmarłej żony – Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka. U Offenbacha małżonkowie są znudzeni sobą, szukając podniet „na boku”, w co ingerują bogowie Olimpu. Tak wywrócony na opak mit posłużył kompozytorowi do żartów z bezkarnego nadużywania władzy, jakiej dopuszczały się elity, wszechobecnej hipokryzji, podwójnej moralności i oszukiwania opinii publicznej. W Paryżu rozległy się krzyki oburzenia na temat  profanacji starożytności i zniewagi cesarskiego majestatu, ale inteligentna publiczność bawiła się świetnie. Wkrótce Orfeusz w piekle zrobił zawrotną, międzynarodową karierę, bo czyż kpina z rządzących nie jest balsamem na złość i bezradność? I czy nie warto pośmiać się czasem z samych siebie? Muzyka skrzy się humorem, zachwyca pomysłowością, dowcipem. Wśród niezapomnianych fragmentów największy rozgłos zdobył „piekielny galop” z II aktu, zwany kankanem.

Spektakl przygotowują kierownik muzyczny Opery Tomasz Tokarczyk oraz Włodzimierz Nurkowski, znany z tak udanych realizacji na krakowskiej scenie, jak Gianni Schicchi / Pajace, Turek we Włoszech czy Ariadna na Naxos. Od striny wizualnej niezmiennie partneruje mu scenograf i autorka kostiumów Anna Sekuła.

Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Reżyseria: Włodzimierz Nurkowski
Scenografia i kostiumy: Anna Sekuła
Ruch sceniczny: Violetta Suska
Przygotowanie chóru: Jacek Mentel

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.