Bulleitproof: Fanfara Transilvania

Muzyka rozrywkowa

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 22 lutego 2020, 20:00

Fanfara Transilvania to najsłynniejszy bałkańsko-cygański brass band z Transylvanii, historycznego regionu Rumunii kojarzonego z księciem Drakulą, a w masowej wyobraźni z opowieściami grozy o wampirach.
Gdzieś u podnóża Dealul Cetatii (Wzgórza Twierdzy), w Karpatach, położone jest miasto Cugir. Właśnie tam, obok starej fabryki broni, w pobliżu starożytnej fortecy Daków, zwanej Sigidava, narodziła się Fanfara Transyilvania – tradycyjna cygańska orkiestra dęta.

Grupa składa się z 10 muzyków, braci i kuzynów, którzy kultywują przekazywaną z ojca na syna tradycję muzyczną oraz wspólnotowe wartości. Ich muzyka czerpie z dziedzictwa wielowiekowej tradycji muzycznej tego starego regionu; łączy w sobie brass, muzykę cygańską i bałkańską, wykonywaną z zapierającą dech w piersiach prędkością 200 uderzeń na minutę. Cała dziesiątka muzyków Fanfara Transilvania doskonale porusza się w różnych stylach muzycznych i chociaż ledwo potrafią czytać nuty, to każdy z nich z łatwością jest w stanie zagrać każdą melodię zaledwie po jednokrotnym jej wysłuchaniu. Ich muzyka doskonale wyraża wielopłaszczyznowe rytmy i harmonie rumuńskich tańców tradycyjnych, a ich wykonawstwo uważane jest za perfekcyjne.

Fanfara Transilvania występuje lokalnie na różnych imprezach, weselach, pogrzebach, przyjęciach i festiwalach, ale ich popularność od dawna wykracza poza Bałkany. W ciągu ostatnich pięciu lat zagrali w ponad 500 miejscach! W Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Węgrzech, Czechach, Włoszech, Polsce, Francji, Słowacji, Litwie, Rumunii oraz w wielu innych. Fanfara Transilvania zdobyła „Oscar Folklore Prize” za najlepszy występ muzyczny na Festival del Folklore Gorizia (IT).

Przygotuj się na prawdziwą bałkańską rozrywkę z czystym rumuńskim i tradycyjnym cygańskim brzmieniem!”

Źródło: materiały organizatora

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.