World Press Photo 2019

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 7 lutego 2020 - niedziela, 1 marca 2020

Laureatem Grand Prix 62. edycji konkursu World Press Photo jest amerykański fotoreporter John Moore, który zwycięski kadr uchwycił 12 czerwca 2018 roku w Teksasie podczas akcji służb granicznych. Sfotografował zapłakaną dwulatkę w trakcie przeszukania jej matki, imigrantki z Hondurasu. Najlepsze zdjęcie roku 2018 oraz inne projekty nagrodzone w ubiegłorocznym konkursie obejrzymy od 7 lutego w Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury.

Świat zatrzymany w obiektywie fotoreporterów niezmiennie budzi lęk i niepokój. Równocześnie historia Fotografii Roku 2018 rodzi pytania o siłę oddziaływania obrazu. Do zdjęcia Moore’a szybko dopisano w mediach fałszywą opowieść o oddzieleniu dziewczynki od matki na meksykańsko-amerykańskiej granicy. Jednak z wieloma dziećmi rzeczywiście tak postąpiono, a postać małej Yaneli Sanchez (na okładce magazynu „Time” przedstawiona u stóp Donalda Trumpa) urosła do symbolu i przyczyniła się do zaprzestania takich praktyk. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

Bilety: 10/8 zł; bilet łączony na wystawy WORLD PRESS PHOTO, Galeria Jerzego Dudy-Gracza, Galeria Zdzisława Beksińskiego: 20/15 zł

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.