Kobiety w literaturze: Wisława Szymborska

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 14 stycznia 2020, 18:00

All In UJ  oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają was wszystkich serdecznie na panel dyskusyjny z cyklu Kobiety w Literaturze (14 stycznia). Tym razem pochylimy się nad sylwetką (i bynajmniej nie mówimy tu o kształcie łydki!) i twórczością Wisławy Szymborskiej. Imię tej poetki jest powszechnie znane wśród naszych rodaków – czy mówimy tu o uczniach, którzy w szkole stykają się po raz pierwszy z jej poezją i z kropelkami potu na jasnych czołach próbują zinterpretować Prospekt, czy o ich rodzicach i dziadkach, pamiętających dzień wręczenia artystce Literackiej Nagrody Nobla tak dobrze, jakby to było wczoraj.

Lecz czy naprawdę Szymborska zawiera się jedynie w Nagrodzie Akademii? Czy jej twórczość można streścić i zawrzeć na kilku stronach z podręczników?

Wisława Szymborska to postać barwna, niejednoznaczna, a nawet kontrowersyjna. Podobnymi epitetami możemy określić jej poezję, listy i felietony.

Jaką kobietą, córką, poetką, partnerką była Wisława Szymborska?
Co kryje się za jej przymrużonym okiem i ironicznym uśmiechem?
O kim i o czym pisała najczulej, a co przyprawiała goryczą i rozczarowaniem?
Jak zmieniało się przez lata jej rzemieślnictwo słowa i ona sama?
Do kogo należał „Kot w pustym mieszkaniu?” i czy naprawdę „Nic dwa razy się nie zdarza”?

Na te wszystkie pytania i wiele innych udzielimy wam odpowiedzi, a towarzyszyć nam będą:

dr.hab. Dorota Wojda – adiunkt w Katedrze Teorii Literatury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do jej zainteresowań badawczych należy między innymi sylwetka i twórczość Wisławy Szymborskiej. Jest autorką książki „Milczenie słowa. O poezji Wisławy Szymborskiej” oraz innych publikacji, które dotyczą właście tej polskiej artystki.

dr hab. Janusz Waligóra – wykładowca w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego, do jego zainteresowań badawczych zalicza się twórczość polskich poetów współczesnych, w tym poezja Wisławy Szymborskiej, a także dydaktyka tejże literatury w szkołach.

W przypadku dużego zainteresowania zastrzegamy sobie prawo do prowadzenia zapisów na wydarzenie z powodu ograniczonej liczby miejsc.

Serdecznie zapraszamy do udziału, pogłębiania wiedzy i aktywnego uczestnictwa w dyskusji.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.