Czuły narrator. Literatura, internet, klimat

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 17 stycznia 2020, 18:00

Katedra Komparatystyki Literackiej UJ serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w dyskusji inspirowanej wykładem noblowskim Olgi Tokarczuk.

Wychodząc od problemów, które Autorka sygnalizuje z humanistyczną przenikliwością w eseju noblowskim, chcielibyśmy zachęcić współuczestników spotkania do wymiany myśli na następujące tematy:
- rola literatury w kreowaniu „wysokiego punktu widzenia” (literatura światowa jako antidotum na nacjonalizmy?),
- wyzwania, które stoją przed współczesną edukacją, tworzoną na miarę ery Internetu i wyobraźni obrazkowej, sięgającą po potęgę dobrej literatury światowej,
- potencjał humanistyki – nowej humanistyki? – która holistycznie traktuje złożone problemy związane z klimatem, komunikacją, mediami społecznościowymi,
- jakie mamy możliwości – w obliczu „regresu cywilizacyjnego” i palącej potrzeby ratowania świata,
- czułość, empatia i współodpowiedzialność – my, zwierzęta, rośliny – jak wykorzystać uwrażliwiającą funkcję literatury wobec katastrofy klimatycznej.

W panelu przewodnim naszej dyskusji wystąpią między innymi: prof. Katarzyna Mroczkowska-Brand, prof. Magdalena Siwiec, prof. Elżbieta Tabakowska, prof. Anna Krasnowolska oraz dr hab. Agnieszka Gondor-Wiercioch – zaproponują pytania, na które będziemy wspólnie szukać odpowiedzi.

Uwolnij wyobraźnię i podziel się z nami swoimi przemyśleniami i pomysłami na ratowanie świata!

Miejsce: Wydział Polonistyki, ulica Gołębia 16, sala 42

udostępnij

więcej

  • Wstęp wolny
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.