14. Festiwal AfryKamera

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 21 lutego 2020 - czwartek, 27 lutego 2020

Kino Pod Baranami zaprasza na 14. edycję Festiwalu AfryKamera - niezwykłego przeglądu filmowego, który pozwala polskim widzom spojrzeć na Afrykę z perspektywy jej mieszkańców. Na ekranie pojawią się filmy z rozmaitych zakątków kontynentu: Sudanu, Maroka, Kenii, Tunezji, Tunezji, RPA i Ghany. W programie również poranek filmowy dla dzieci oraz warsztaty bębniarskie. 

To(ż) to Afryka!

Zdawać by się mogło, że Afryka jest filmową Saharą – nic bardziej mylnego! Kinematografia Czarnego Lądu to obfitująca w różnorodność dżungla. O tym, czym żyją mieszkańcy tego wciąż nieodkrytego kontynentu, przekonamy się podczas 14. Festiwalu AfryKamera między 21 a 27 lutego w Kinie Pod Baranami.

Umrzesz, mając dwadzieścia lat (reż. Amjad Abu Alala) jest filmem wyjątkowym, bo reprezentującym Sudan – kraj dotknięty klęską humanitarną i niemal pozbawiony kinematografii. To poruszająca opowieść o klątwie determinującej całe życie młodego bohatera, którego najbliższe otoczenie równie mocno, co islam, wyznaje miejscowe zabobony. Cud nieznanego świętego (reż. Alaa Eddine Aljem) – marokańska wersja przygód pechowego gangu Olsena – ukazuje z kolei egzotyczny świat pustynnych Berberów. Polski dokument Oni nie znają naszej sztuki. Graffiti w Kenii (reż. Paulina Zając) przybliża życie w slumsach Kibera, które znajdują się w stolicy kraju Nairobi. Tunezyjski dramat Spójrz na mnie (reż. Néjib Belkadhi) dotyka trudnego tematu relacji dzieci i rodziców – w tym przypadku autystycznego chłopca i ojca, który go porzucił.

Oprócz tego zobaczymy Knuckle City (reż. Jahmil X.T. Qubeka) – fascynującą opowieść rodem z RPA o świecie boksu, w którym rządzą pieniądze i prawo silniejszego, a także Pogrzeb Kojo (reż. Blitz Bazawule): przepełnione oniryzmem dzieło niezwykle rzadko prezentowanej kinematografii z Ghany, ukazujące historię pewnej rodziny z perspektywy dziecka. Jednym słowem – czeka nas deszcz filmowych obfitości! I bless the rains down in Africa…

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.