Wokół albumu KL Plaszow. Archeologia miejsca pamięci

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 6 lutego 2020, 18:00

W spotkaniu w FAbryce Emalia Oskara Schindlera udział wezmą:
Kamil Karski – autor wydawnictwa, archeolog w Muzeum Krakowa, odpowiedzialny na badania terenu KL Plaszow
dr Dawid Kobiałka  - archeolog i antropolog kulturowy, autor publikacji z dziedziny archeologii XX w.
Spotkanie poprowadzi Marta Śmietana (Muzeum Krakowa)

Podczas spotkania porozmawiamy o reliktach historii KL Plaszow jako o materialnych świadectwach Zagłady, pozwalających rekonstruować historię obozu. Spojrzymy na nie również jako na dowody istnienia więźniów, ich obozowej egzystencji i przerwanego przedwojennego życia.
Tematem spotkania będzie także refleksja na temat roli i znaczenia badań archeologicznych w XX i XXI w., o tym, jak zmieniło się postrzeganie tej dyscypliny nauki w przeciągu ostatnich lat.
Jak przedmioty uobecniają przeszłość? W jaki sposób nawiązuje się relacja pomiędzy nimi, ich odkrywcami oraz odbiorcami? Czym są obiekty odkrywane podczas badań archeologicznych na terenie KL Plaszow?
Od 2016 roku na zlecenie Muzeum Krakowa realizowany jest kompleksowy projekt badań archeologicznych terenów byłego obozu. Wobec niezachowanego archiwum obozowego, głównym źródłem wiedzy o historii KL Plaszow są m.in. dokumenty, zdjęcia, plany oraz relacje ocalałych więźniów obozu. Dzięki badaniom archeologicznym do materiałów tych włączona została nowa kategoria źródeł – zabytki archeologiczne.
Podczas badań odkryto relikty budynków, pozostałości obozowej infrastruktury oraz kilkanaście tysięcy artefaktów. Przedmioty prezentowane w wydawnictwie ilustrują przeszłość obozu, ale też sam proces badań.

Wstęp wolny

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.