Promocja książki „Żydowski samorząd ziemski w Koronie (XVII-XVIII w.). Źródła”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 15 stycznia 2020, 18:00

Księgarnia Akademicka i Klub Dziennikarzy Pod Gruszką zapraszają na spotkanie z Adamem Kaźmierczykiem, autorem książki „Żydowski samorząd ziemski w Koronie (XVII-XVII wiek). Źródła”. Spotkanie poprowadzi profesor Hanna Zaremska.

„Żydzi aszkenazyjscy, którzy osiedlili się w Koronie Polskiej, a następnie rozwinęli w najliczniejszą diasporę żydowską w ówczesnym świecie, stworzyli wyjątkową strukturę samorządu ziemskiego. Prezentowane wydawnictwo obejmuje 256 wybranych dokumentów dotyczących żydowskiego samorządu terytorialnego, które są rozproszone w różnych zespołach archiwalnych w okresie od jego powstania do likwidacji przez sejm konwokacyjny 1764 r. Zostały usystematyzowane w 3 grupy proweniencyjno-tematyczne: 1) dokumenty władz Rzeczypospolitej – króla, podskarbich, wojewodów, trybunału skarbowego, komisji królewskich – skierowane do różnych organów samorządu żydowskiego; 2) dokumenty samego samorządu żydowskiego różnych szczebli, od władz kahalnych po Sejm Czterech Ziem, ale przede wszystkim związane z samorządem poszczególnych ziemstw; 3) dokumenty sądowe i varia (manifestacje, pozwy, wyroki, akty egzekucji, korespondencja dotycząca spraw żydowskich, kontrakty)”. (z recenzji prof. W. Kowalskiego)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.