Koncert symfoniczny Filharmonii Krakowskiej

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 28 lutego 2020, 19:30

Kolejny raz w tym sezonie artystycznym Orkiestra Filharmonii Krakowskiej wystąpi w niezwykłej przestrzeni Muzeum Lotnictwa Polskiego. Koncert symfoniczny w piątek 28 lutego o godz. 19.30, poprowadzi francuski dyrygent i dyrektor artystyczny orkiestry w Hanoi – Olivier Ochanine, po raz pierwszy występujący z krakowskim zespołem. Gwiazdą koncertu będzie natomiast zwyciężczyni IV Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. E. Umińskiej w 2019 roku, laureatka wielu międzynarodowych konkursów wiolinistycznych, niespełna dziewiętnastoletnia skrzypaczka – Inés Issel Burzyńska.
Niezwykle utalentowana artystka urodziła się w Hiszpanii i początkowo kształciła się pod kierunkiem swojej mamy Iwony Burzyńskiej. W wieku zaledwie 10 lat zdała egzaminy wstępne i została najmłodszą studentką  Wyższej Szkoły Muzycznej Królowej Zofii w Madrycie, gdzie rozwijała swoje umiejętności w klasie prof. Zakhara Brona. Do tej pory w krótkiej, ale niezwykle intensywnej karierze artystycznej, została laureatką siedemnastu pierwszych miejsc konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym IV Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Eugenii Umińskiej w Krakowie (którego jedną z nagród jest występ z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej), konkursu Ernsta i Szymanowskiego we Wrocławiu, Telemanna w Poznaniu (Grand Prix), Młodego Paganiniego w Legnicy (Grand Prix) oraz XIII Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. Lipińskiego i Wieniawskiego w Lublinie. Koncertuje w Hiszpanii, Austrii, Polsce, Szwajcarii i Holandii, grając na użyczonym jej instrumencie Enrico Rocca (Genua, 1890). Spośród bogatego już repertuaru skrzypcowego, na występ przed krakowską publicznością Inés Issel Burzyńska wybrała I Koncert skrzypcowy g-moll Maxa Brucha, którego 100. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.
Piątkowy koncert repertuarowo odnosi się do jeszcze dwóch rocznic. Program otwiera Uwertura Leonora III Ludwiga van Beethovena, którego 250. urodziny stały się koronnym wydarzeniem muzycznym 2020 roku, zamyka zaś dzieło obchodzącego w tym roku 125. urodziny Paula Hindemitha – Mathis der Maler.  Trzyczęściowa symfonia, która powstawała równolegle do opery o tym samym tytule, odnosi się do historycznej postaci Matthiasa Grünewalda, średniowiecznego artysty, autora słynnego ołtarza z kościoła w Issenheim. Przywołana historia jego życia stała się alegorią walki o wolność artystyczną i jednocześnie komentarzem do czasów współczesnych Hindemithowi, kiedy wzrastający w siłę narodowy socjalizm ograniczał wolność wypowiedzi niemieckich twórców oraz swobody obywatelskie przedstawicieli środowisk żydowskich. Hindemith, również za współpracę z artystami żydowskiego pochodzenia, wkrótce trafił na czarną listę kompozytorów  i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

Inés Issel Burzyńska – skrzypce, laureatka IV Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. E. Umińskiej
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
Daye Lin – dyrygent

Ludwig van Beethoven* – Uwertura Leonora III
Max Bruch** – Koncert skrzypcowy
Paul Hindemith*** Mathis der Maler

*250. rocznica urodzin
**100. rocznica śmierci
***125. rocznica urodzin

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.