Cyrki w kinie

Cykle filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Środowe spotkania ze światową kinematografią na krakowskim Kazimierzu.

W styczniu będziemy mogli poznać bliżej kino czeskie. Pomocna w głębszym zrozumieniu fenomenu czeskiej kinematografii będzie prelekcja Piotra Zdybały.

Program:

8 stycznia, 20.00
Palacz zwłok (1968), reż. Juraj Herz
wybitne dzieło czechosłowackiej Nowej Fali, opowiada o Karle Kopfrkinglu - pracowniku praskiego krematorium pod koniec lat 30-te XX wieku. Swoje miejsce pracy głównego bohater uważa za wielki tryumf człowieczeństwa – w 75 minut kłopotliwe ludzkie zwłoki zamieniają się w wygodną garstkę prochu, a dusza – jak lubi powtarzać – ulatuje w eter. Bez wątpliwości - główny bohater ma problemy psychiczne, które wraz z rozpowszechniającą ideologią nazistowską tragicznie wpłyną na losy milionów ludzi.

15 stycznia, 20.00
Opowieść o zwyczajnym szaleństwie (2005), reż. Petr Zelenka
Porzucony przez miłość swojego życia, zdegradowany w pracy, otoczony popadającą w szaleństwo rodziną ekscentryków Petr za wszelką cenę próbuje ponownie pchnąć swoje życie na właściwe tory. Po kilku nieudanych próbach stwierdza jednak, że najlepszym lekiem na samotność będzie oglądanie par uprawiających miłość.

22 stycznia, 20.00
Stokrotki (1966), reż. Věra Chytilová
KTO? Wariatki, terrorystki i tricksterki! CO ROBIĄ? Obżerają się, poniżają mężczyzn, niszczą publiczne mienie. CZEGO PRAGNĄ? Demoralizacji!
Do czego prowadzi taka filozofia życiowa dwóch dziewczyn? Dowiecie się po obejrzeniu słynnego dokumentu komediowo-filozoficznego czechosłowackiej Nowej Fali.

29 stycznia, 20.00
Guzikowcy (1997), reż. Petr Zelenka
Sześć zazębiających się historii tworzą jedną absurdalną całość w filmie Petra Zelenki. Ta ekranizacja z 1997 zawiera w sobie wszystko: bombę atomowa, dyskusję na temat braku przekleństw w języku japońskim, sztuczną szczękę pomiędzy pośladkami, plucie na przejeżdżający pociąg, spermę wysłaną w kosmos i inne dziwaczne rzeczy, które mają miejsce w życiu bohaterów.

udostępnij

więcej

  • Wstęp wolny

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.