Jak działa teatr? – warsztaty 2020

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Jak wygląda teatr od strony kulis? Co się w nich dzieje na chwilę przed rozpoczęciem przedstawienia i podczas jego trwania? W jaki sposób powstają kostiumy, rekwizyty i poszczególne elementy scenografii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć podczas warsztatów „Jak działa teatr?” organizowanych przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Dzięki nim widzowie mogą poznać tajniki teatralnego rzemiosła i zobaczyć miejsca, do których wstęp mają jedynie pracownicy teatru. Uczestnicy warsztatów – które rozpoczną się już w styczniu – uszyją m.in. sukienkę dla Balladyny, spodnie dla Ofelii i krezę dla Hamleta. Dowiedzą się też, w jaki sposób powstaje scenografia, realizowane są multimedia i zobaczą spektakl „Hamlet” zza kulis.

- Kiedy powstaje nowy spektakl, zwykle pojawiają się rozmowy z reżyserem, który mówi o tym jakie są jego założenia. Po premierze publiczność ocenia grę aktorów, scenografię i kostiumy. Tymczasem na efekt końcowy pracuje w teatrze wiele osób, których nie widać na scenie – mówi Małgorzata Szydłowska, scenografka, kuratorka i pomysłodawczyni projektu edukacyjnego „Myśląca ręka”, w ramach którego odbywają się warsztaty „Jak działa teatr?” – Mam na myśli rzemieślników teatralnych: inspicjentów, krawcowe, tapicera, modelatorów, stolarzy, oświetleniowców, akustyków i realizatorów video – nazywamy ich w teatrze „duchami”, ponieważ większość z nich jest dla widzów niewidzialna, ale bez ich pracy nie byłoby zarówno materii, jak i magii teatru. To właśnie im zawdzięczamy wykonanie kostiumów, rekwizytów i poszczególnych elementów scenografii.

Podczas nowej edycji warsztatów „Jak działa teatr?” – która rozpocznie się już w styczniu – przewidziane są m.in. warsztaty z szycia sukienek, koszul, damskich spodni, stylowych koszul i… krezy. Najmłodsi widzowie będą mogli zajrzeć do pracowni sceno-technicznej, w której powstał m.in. 7-metrowy smok ze spektaklu „Smok!” w reż. Jakuba Roszkowskiego i gigantyczna dłoń do spektaklu „Hamlet” w reż. Bartosza Szydłowskiego. Uczestnicy warsztatów, poznają również tajemnice teatralnych guzików i zasoby magazynu kostiumów.  W programie nie zabraknie też warsztatów dla profesjonalistów, w tym m.in. z realizacji multimediów, które są w teatrze coraz bardziej popularne.

„Jak działa teatr?” to pierwszy tego typu projekt w Polsce, przybliżający świat rzemieślników teatralnych i dający możliwość poznania tajników ich pracy.

Pełna lista warsztatów i rezerwacja miejsc: jakdzialateatr.pl Pod tym samy adresem znajduje się blog, na którym można przeczytać m.in. rozmowy z rzemieślnikami z Teatru im. J. Słowackiego.

PROGRAM WARSZTATÓW: STYCZEŃ – MARZEC 2020:

ZA KULISAMI:
„Na piaskach Elsynoru”. Spektakl „Hamlet” zza kulis
11 stycznia, godz. 16.00

WARSZTATY KRAWIECKIE:
„Kołnierz czy kreza dla Hamleta?” –
11 stycznia, godz. 10.00
„Guzik wieńczy dzieło” – 18 stycznia, godz. 10.00
„Spodnie Ofelii”. Warsztaty szycia damskich spodni15 lutego, godz.10.00
„Koszula bliska ciału”. Warsztaty szycia koszul22 lutego, godz. 10.00
„Suknia Balladyny”. Warsztaty szycia sukienek7 marca, godz. 10.00

WARSZTATY DLA PROFESJONALISTÓW:
„Elsynor okiem kamery”.
Warsztaty multimedialne15 lutego, godz. 10.00

WARSZTATY DLA DZIECI:
„Głowa smoka”.
Tajemnice scenografii teatralnej – 14 marca, godz. 10.00

/materiały organizatora/

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.