Filmowy Klub Seniora

Cykle filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W każdy wtorek Kino Sfinks zaprasza najstarszych widzów na pokazy szczególnie interesujących filmów z bieżącego repertuaru. Każdy seans jest poprzedzony krótkim wprowadzeniem oraz Nowohucką Kroniką Filmową.

2 października, 14.30
Kler
Film Wojciecha Smarzowskiego to obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy trudne, częstokroć przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Każdy z nich prowadzi zupełnie inne życie w świętości. Jeden pracuje w kurii w dużym mieście, drugi jest oskarżany o pedofilię, a trzeci zostaje wiejskim proboszczem. Zapowiada się najbardziej kontrowersyjny film tego roku w polskich kinach.

9 października, 14.30
Młodość Astrid
Interesująca opowieść o młodości i początkach kariery słynnej pisarki Astrid Lindgren, autorki m.in. „Dzieci z Bullerbyn” i „Pippi Langstrumpf”. Portret niezależnej, łamiącej konwenanse kobiety, która chce żyć na własnych warunkach i mieć możliwość rozwijania swojego niebywałego talentu. Astrid i jej rodzeństwo dorastają na farmie rodziców. Chociaż ich rutyna kształtowana jest przez surowe wartości religijne, rodzice dają im poczucie bezpieczeństwa i wolności. Pozwalają córce uczęszczać do szkoły średniej, co zasadniczo stanowi przywilej dzieci z zamożnych rodzin, i nie stają na drodze 18-latce, gdy właściciel lokalnej gazety oferuje jej posadę stażystki w redakcji. Rainhold Blomberg nie tylko wprowadza Astrid w tajniki sztuki pisania, ale także zakochuje się w dziewczynie. Gdy Astrid zachodzi w ciążę, podejmuje ważną decyzję: nie chce wychodzić za mąż w tak młodym wieku. Zamiast tego postanawia sama zająć się sobą, a z czasem także swoim synem Lassem.

16 października, 14.30
Żona
Po prawie 40 latach małżeństwa, Joan i Joe Castlemanowie stanowią uzupełniający się wzajemnie duet. Joe lubi brylować, Joan jest nieśmiała. Joe nie przykłada wagi do ubioru, Joan jest zawsze elegancka. Joe jest nieco próżny, Joan skromna. Joe napawa się swoją rolą jednego z Wielkich Amerykańskich Powieściopisarzy, Joan tymczasem dzieli się swym intelektem, wdziękiem i dyplomacją w prywatnym życiu, spełniając się jako Żona Wielkiego Pisarza. To ona dba o dom, kontakt z dorosłymi już dziećmi, pamięta, by Joe zażył lekarstwa o określonej porze. To prawda, zdarzają jej się gorsze chwile, ale jej naturalna godność i poczucie humoru pozwalają pozostać tym momentom w ukryciu. Rok 1993, Joe dowiaduje się, że jego literacki dorobek zostanie uhonorowany Nagrodą Nobla. Jego gwiazda rozbłysła, kiedy poznał Joan w późnych latach 50.. Był wtedy jej (żonatym) nauczycielem. Film zestawia historię pary z ich niezwykłą młodzieńczą pasją i ambicjami oraz portretem tych samych ludzi trzydzieści lat później. Z całym dorobkiem kompromisów, sekretów, zdrad, ale i niezwykłą wzajemną miłością.

23 października, 14.30
Czarne bractwo. BlaKkKlansman
Najnowszy film Spike Lee, zdobywca Grand Prix Festiwalu w Cannes oraz Nagrody Publiczności na MFF w Locarno. Jest początek lat siedemdziesiątych, a Ron Stallworth jest pierwszym czarnoskórym detektywem, który służy w Departamencie Policji w Colorado Springs. Zdeterminowany, by wyrobić sobie nazwisko, Stallworth odważnie decyduje się na niebezpieczną misję: infiltracje Ku Klux Klanu. Razem z kolegą Flipem Zimmermanem tworzą grupę, której udało się przeniknąć do struktur Ku Klux Klanu. Udowodnili rasistowskie działania organizacji, uniemożliwili dokonanie zamachu, w którym mieli zginąć ludzie.

30 października, 14.30
Dotknij nieba
Historia powstania legendarnej pieśni religijnej „I Can Only Imagine”. Bart Millard wychowuje się bez matki. Skonfliktowany z despotycznym ojcem, szuka pocieszenia w modlitwie, muzyce i świecie wyobraźni. Lata później, jako nastolatek, postanawia zająć się sportem, wierząc, że w ten sposób odbuduje swoje relacje z rodzicem. Niestety, ciężka kontuzja przekreśla marzenia o futbolowej karierze i chłopak zostaje zmuszony do zmiany planów. Z pomocą przychodzi mu jedna z nauczycielek, która dostrzega w Millardzie nieodkryty talent muzyczny. Zachęcany przez swoją dziewczynę – Shannon, Bart postanawia dołączyć do lokalnego zespołu, zostając ich wokalistą. Niestety, pierwsze koncerty nie zwiastują niczego wielkiego. Sceptyczni wobec zespołu są zarówno widzowie, jak i krytycy. Wszystko zmienia się po jednym z występów... Bart, który właśnie dowiedział się o chorobie ojca i poważnie rozważa odejście z zespołu, siada samotnie z gitarą i zaczyna komponować...

 

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.