Wirtualnie! Galeria Jerzego Dudy-Gracza

Wystawy stałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

NIECZYNNA DO ODWOŁANIA
-> WIRTUALNE ZWIEDZANIE

„Staram się wygrzebać i obnażyć to wszystko, co człowiek ma do schowania za ubraniem, co nosi w sobie. To mnie najbardziej interesuje” – mówił o swojej twórczości Jerzy Duda-Gracz. Zmarły w 2004 roku artysta malował ludzi zanurzonych w prozaicznej rzeczywistości, z ich wadami i śmiesznościami, tęskniąc przy tym do piękna i harmonii. Jego obrazy – porównywane czasem do dzieł Pietera Bruegla – budziły żywe emocje i wywoływały często sprzeczne opinie.

Retrospektywna prezentacja w galerii Nowohuckiego Centrum Kultury w 2015 roku zapoczątkowała współpracę Krakowa z rodziną malarza, a jej efektem było zawarte w 2018 roku porozumienie z córką artysty, w którym zdecydowano o utworzeniu w Nowej Hucie stałej Galerii Jerzego Dudy-Gracza. Od 22 stycznia w nowej przestrzeni wystawienniczej NCK będzie można stale oglądać około setki sukcesywnie wymienianych obrazów. W ciągu najbliższych dwudziestu lat pokazanych zostanie w sumie ponad trzysta prac z rodzinnej kolekcji.

Oprócz tych najbardziej znanych, ukazujących codzienność polskiej prowincji lat 70. i 80. XX wieku, obejrzymy też subtelne kompozycje dedykowane Fryderykowi Chopinowi czy inspirowane pejzażem Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej obrazy „jurajskie”. Nie zabraknie również portretów przywołujących skojarzenia z dziełami dawnych mistrzów. Oto cały Duda-Gracz – chciałoby się powiedzieć – jednak kuratorka Joanna Gościej-Lewińska podkreśla, że wystawa będzie zaledwie „szeroko otwartą furtką” do poznania olbrzymiego i niezwykle różnorodnego dorobku artysty. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik "Karnet")

wt.-sb. 11.00-19.00, nd. 12.00-19.00
bilety 10/8 zł

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.