13. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 26 maja 2020, 12:00 - poniedziałek, 1 czerwca 2020

Siedem dni wypełnionych koncertami, wspomnieniami i premierowymi recitalami. Prawdziwa magia muzyki! Przełom maja i czerwca należał będzie do Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie! Każdego dnia, za pośrednictwem internetu, zabierzemy naszą publiczność w nową podróż, której ścieżki starannie zaplanowaliśmy, by nawiązywały do ogłoszonego wcześniej programu. Od spokojnych, kojących cyklów Cinema Chorale i Cinematic Piano aż po wielkie, widowiskowe Gale zrealizowane w TAURON Arenie Kraków. Nareszcie oficjalnie możemy zaprosić na 13. FMF online! Razem #zostańmywdomu i oglądajmy na Facebooku FMF oraz słuchajmy na falach RMF Classic.

26 maja 2020 roku mieliśmy spotkać się w kościele św. Stanisława Kostki w Krakowie i uroczyście zainaugurować tygodniowe święto muzyki filmowej. W zamian, by tradycji stało się zadość, zabierzemy gości wirtualnie do wnętrza kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej i usłyszymy zarejestrowany przed rokiem przy udziale chóru Pro Musica Mundi koncert Cinema Chorale. „Ludzki głos posiada ogromny zakres emocjonalnej głębi i dzięki temu może przynieść wspaniały efekt dźwiękowy w filmie, a z drugiej strony nadać mu prawdziwie intymną jakość, a to wszystko sprawdza się także poza ekranem” – komentował tuż po koncercie szwedzki kompozytor Mikael Carlsson, odpowiedzialny za przygotowanie większości aranżacji chóralnych w tym programie. I tak, pierwszy festiwalowy wieczór spędzimy w towarzystwie utworów z Misji, Wielkiego piękna, Śmierci w Wenecji czy Pana od muzyki.

Środowy wieczór skradnie serca fanów muzyki filmowej niezwykłą atmosferą cyklu Cinematic Piano. Zapraszając w 2018 roku duet Volkera Bertelmanna (Hauschka) i Dustina O’Hallorana, w najśmielszych snach nie przewidywaliśmy, że występ na dwóch fortepianach tych muzyków przerośnie nasze i tak już wyśrubowane oczekiwania. Dzięki ich występowi odświeżymy sobie w pamięci nominowaną do Oscara ścieżkę dźwiękową do filmu Lion. Droga do domu. W czwartek, podążając fortepianowym tropem, przypomnimy koncert francuskiego kompozytora i wybitnego pianisty Jeana-Michela Bernarda. Stylistycznie usłyszymy w nim niemal wszystko – tęskne walce i kołysanki, liryczne kantyleny i skomplikowane rytmy jazzowe, nostalgicznego bluesa i ognisty ragtime wykonany na bis. W repertuarze m.in.: E.T., Indiana Jones, Mission Impossible, Lista Schindlera, Taksówkarz czy Spartakus.

W klimat weekendu wprowadzi nas jeden z najukochańszych koncertów publiczności FMF – All Is Film Music, czyli gala 10-lecia festiwalu. La La Land Justina Hurwitza, Gwiezdne wojny Johna Williamsa, Władca Pierścieni Howarda Shore’a, Marzyciel Jana A. P. Kaczmarka, Dom grozy Abla Korzeniowskiego, Incepcja Hansa Zimmera, Igrzyska śmierci Jamesa Newtona Howarda, Power Rangers Briana Tylera – to tylko część kultowych tematów światowego kina, które umilą nam piątek. Ten koncert 10. FMF podsumował „wszystko to, co budowało naszą działalność przez lata” – jak mówił o nim wówczas Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF. Dzień później nie zwolnimy tempa i zaprezentujemy Międzynarodową Galę Seriali z 2015 roku, która będzie wstępem do tego, co czeka nas w przyszłym roku, czyli drugiej TV Series Gala! Z ekranów Waszych laptopów, tabletów czy smartfonów popłyną utwory z takich seriali, jak Gra o tron, Rodzina Borgiów, Wikingowie, House of Cards, Downton Abbey, The Dovekeepers, Dexter, The Knick, Czas honoru i Wataha. Niedziela przeniesie nas wspomnieniami do 2016 roku na Galę Muzyki Filmowej: Animacje. Ścieżki dźwiękowe do filmów animowanych — zarówno pełnometrażowych, krótkometrażowych, jak i telewizyjnych i seriali — są często spektakularnymi dziełami symfoniczno-wokalnymi tworzonymi przez najwybitniejszych kompozytorów, m.in. Johna Powella (Jak wytresować smoka, Epoka lodowcowa), Hansa Zimmera (Książę Egiptu), Harry’ego Gregsona-Williamsa (Shrek), Alexandre’a Desplata (Strażnicy marzeń), Alana Menkena (Piękna i Bestia). To wszystko już 31 maja!

A na deser prawdziwy Dzień Dziecka z FMF, czyli Koncert Disneya: Magia muzyki. W ubiegłym roku członkowie FMF Youth Orchestra, zespołu złożonego z uczniów małopolskich szkół, połączyli siły z rówieśnikami z zaprzyjaźnionego festiwalu na Teneryfie i zagrali dla dziesięciotysięcznej publiczności w TAURON Arenie Kraków. Młodzi muzycy musieli sprostać wymagającemu zadaniu, grając pod wokale takich gwiazd polskiej piosenki, jak Natalia Nykiel, Kasia Łaska czy Michał Szpak. Na dyrygenckim podium – obok Moniki Bachowskiej – stanął amerykańsko-fiński mistrz batuty Erik Ochsner, którego fani FMF znają z Frozen in Concert, wydarzenia towarzyszącego FMF w lutym 2016 roku, czy Pixar in Concert, który w maju 2014 roku oficjalnie otworzył TAURON Arenę Kraków. Na tytułową magię muzyki złożą się największe tytuły z filmowej kolekcji Walta Disneya, w tym Mała Syrenka, Coco, Vaiana: Skarb oceanu, Aladyn, Zaplątani, Dzwonnik z Notre Dame, Herkules, Kraina lodu, Piękna i Bestia, Mary Poppins powraca, Pocahontas, Kopciuszek i Śpiąca Królewna. W wielkim finale FMF 2020 – skrzącym się tysiącami barw confetti, ogni sztucznych i złotego deszczu – zabrzmią piosenki napisane przez Eltona Johna i Tima Rice’a do filmu Król Lew. Ten wieczór z pewnością zagwarantuje dobrą zabawę najmłodszym fanom FMF.

13. FMF online to koncerty wybrane z pięciu ostatnich lat festiwalu, które po raz pierwszy obejrzymy w internecie w całości. Ponadto codziennie zaprosimy na premierowe recitale cyklu LIVE from studio, w których muzycy z całego świata zagrają wprost z domów i studiów nagraniowych. Przyznamy dwie nagrody: FMF Young Talent Award i Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku 2019. W trakcie trwania festiwalu na antenie RMF Classic oraz na facebookowych profilach FMF i RMF Classic zaprezentujemy też liczne wywiady i ciekawostki. Na radiowych falach, codziennie o 21:00 czeka też na słuchaczy retransmisja koncertów. Już wkrótce poznacie kolejne szczegóły. W ostatni tydzień maja #zostańciewdomu i oglądajcie FMF!

Festiwalowy rozkład jazdy:

26.05 – godz. 20.00Cinema Chorale (2019)
27.05 – godz. 20.00Cinematic Piano: Lion. Droga do domu – Hauschka & Dustin O’Halloran (2018)
28.05 – godz. 20.00Cinematic Piano: Jean-Michel Bernard (2017)
29.05 – godz. 20.00All Is Film Music: Gala Jubileuszowa 10. FMF (2017)
30.05 – godz. 20.00Międzynarodowa Gala Seriali (2015)
31.05 – godz. 20.00Gala Muzyki Filmowej: Animacje (2016)
1.06 – godz. 18.00Koncert Disneya: Magia muzyki (2019)

-------------------------

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE PRZEŁOŻENIA EDYCJI STACJONARNEJ FMF NA 25-30 MAJA 2021

Drodzy Fani, Artyści, Współorganizatorzy, Partnerzy, Przyjaciele!

Od kilku tygodni obserwujemy nadzwyczajną walkę mającą na celu opanowanie epidemii COVID-19 zarówno w  Polsce, jak i w innych krajach świata. Międzynarodowa społeczność zmaga się z jednym z największych globalnych wyzwań ostatnich lat, które jest testem naszej solidarności i współpracy. Wnikliwie analizujemy wszystkie informacje, monitorujemy bieżącą sytuację, współpracujemy ze służbami.

Pragniemy wyrazić solidarność ze wszystkimi, których skutki epidemii dotknęły w bezpośredni i pośredni sposób, a także z tymi, którzy narażając życie i zdrowie pomagają innym. Łączymy się myślami także z sektorem kultury, innymi festiwalami na całym świecie i wszelkimi wydarzeniami, twórcami, artystami, partnerami, podwykonawcami, dla których jest to czas wielkiej próby.

Dokładnie przeanalizowaliśmy ryzyka związane z organizacją Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie w maju 2020 roku. W związku ze stosunkowo bliskim czasem jego realizacji, podjęliśmy jedyną możliwą decyzję – o przeniesieniu festiwalu i realizacji zaplanowanego programu w dniach od 25 do 30 maja 2021 roku.

Choć program festiwalu jest dopracowany w każdym szczególe, a bilety na większość koncertów wyprzedane, realizacja FMFu nie będzie niestety w tym roku możliwa. Nikt nie może dziś z całą pewnością i odpowiedzialnością przewidzieć momentu zakończenia pandemii COVID-19 , ani jej długofalowych skutków, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć. Festiwal musi być przede wszystkim bezpiecznym i radosnym doświadczeniem dla wszystkich mieszkańców Krakowa oraz naszych gości, którzy przebywają do nas spoza Krakowa. W trosce o naszą społeczność i jej bezpieczeństwo, a także najwyższą jakość, o którą od lat dbają połączone zespoły KBF i RMF Classic, podjęliśmy decyzję o przełożeniu tego wielkiego, międzynarodowego święta muzyki filmowej” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizatora FMF.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to złożona konstrukcja kilkudziesięciu projektów muzycznych, zamówień kompozytorskich, premier suit i innych form symfonicznych, które powstają specjalnie dla festiwalu. To także potężna produkcja, zaawansowana w sferze wykorzystania najnowszych technologii oraz techniki scenicznej, a także organizacji widowni i jej bezpieczeństwa. Tak wielkie przedsięwzięcia logistyczne dla kilkudziesięciu tysięcy osób, w obliczu zagrożeń, które niesie pandemia COVID-19, nie są możliwe do zrealizowania w ostatniej chwili i w dowolnym czasie. Wymagają wielomiesięcznych przygotowań w gronie kilkuset osób.

Przeżyliśmy w przeszłości jako Festiwal wiele trudnych momentów; były wśród nich problemy finansowe, widmo odwołania wydarzenia oraz klęski żywiołowe: powodzie i wichury, stawiające pod znakiem zapytania organizację koncertów plenerowych. Jesteśmy zatem zaprawieni w boju, w mierzeniu się z najtrudniejszymi wyzwaniami. Potrafiliśmy w porę reagować, a publiczność każdorazowo wspierała nasze wysiłki. Jej wdzięczność i lojalność była dla nas największą nagrodą. Obecnej próbie nie jesteśmy jednak w stanie sprostać. Świadomi jak wielkie znaczenie ma dla naszych fanów FMF, wiemy, że nie możemy odwlekać decyzji o przełożeniu festiwalu. Podjęliśmy rozmowy ze wszystkimi zaangażowanymi twórcami, aby potwierdzić ich dyspozycyjność w maju przyszłego roku. Dążymy do zrealizowania całości zaplanowanego programu w 2021 roku. Będziemy także próbowali wzmocnić go dodatkowymi pomysłami, o których będziemy informowali na bieżąco. Od kilku dni równolegle pracujemy nad stworzeniem wirtualnej obecność FMF w internecie” – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

Prowadzimy rozmowy z artystami i w tym momencie możemy zapewnić, że poza jednym wyjątkiem – Stranger Things Live, gdzie rozmowy z wykonawcami jeszcze trwają, przenosimy festiwal w całości na 2021 rok. O ustaleniach z artystami będziemy informować na bieżąco. Natomiast w tym roku mamy dla Was wyjątkową w tej sytuacji niespodziankę – 13. FMF online, który odbędzie się w maju na Facebooku FMF oraz na antenie RMF Classic. Zgodnie z planem zostaną wówczas rozstrzygnięte konkursy „Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2019” oraz „FMF Young Talent Award 2020”. Zwycięzcy wykonają swoje nagrodzone suity podczas 14. FMF w 2021 roku. Na przyszły rok przekładamy przyznanie „Nagrody Kilara” i „Ambasadora FMF”.

Choć nie spotkamy się w salach koncertowych czy klubach, zrobimy wszystko, żeby choć w części zrekompensować widzom i słuchaczom ten brak. Już teraz zapewniamy, że w maju nie damy zapomnieć o FMF. W RMF CLASSIC będziemy wspominać najpiękniejsze momenty Festiwalu  i  wracać do jego niepowtarzalnej atmosfery, która co roku łączyła ludzi kochających słuchać jak brzmi dobre kino. Szczegóły już niebawem, dlatego zachęcam Państwa do śledzenia mediów społecznościowych FMF i RMF CLASSIC oraz słuchania nas tradycyjnie i za pośrednictwem internetu –  zachęca Magda Wojewoda-Mleczko, Dyrektor Muzyczna RMF Classic.

Wokół Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie w ciągu ostatnich kilkunastu lat powstała wspaniała społeczność wiernych fanów. Wiedząc jak ważny jest dla Was FMF już dziś zapewniamy, że zrobimy wszystko, by edycja zaplanowana na rok 2021 była na miarę Waszych najśmielszych oczekiwań i marzeń. Życzymy Wam i Waszym najbliższym zdrowia. Jednocześnie przyłączamy się do apelu #zostanwdomu, a  do kontaktu z nami zapraszamy w przestrzeni wirtualnej. Muzyka filmowa żyje tak długo, jak jest słuchana.

Bądźmy razem #togetherwithFMF.

Organizatorzy i Zespół FMF

 

ZASADY ZWROTU BILETÓW I KARNETÓW

NA FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ W KRAKOWIE

(26 MAJA-1 CZERWCA 2020 ROKU)

BILETY LUB KARNETY ZAKUPIONE PRZEZ PORTAL EVENTIM.PL LUB POPRZEZ STRONĘ WWW.BIUROFESTIWALOWE.PL/BILETY
W przypadku biletów lub karnetów zakupionych przez portal Eventim.pl, otrzymają Państwo wiadomość mailową o sposobie dokonania zwrotów.

BILETY LUB KARNETY ZAKUPIONE W PUNKTACH SPRZEDAŻY STACJONARNEJ EVENTIM
Zwrotu biletów lub karnetów można dokonać wyłącznie w tym samym punkcie, w którym dokonano zakupu.

BILETY LUB KARNETY ZAKUPIONE W PUNKTACH INFOKRAKÓW

Uprzejmie informujemy, że możliwość zwrotu biletów lub karnetów zakupionych w dowolnym punkcie InfoKraków zostaje wstrzymana aż do odwołania ze względu na czasowe zamknięcie punktów sieci InfoKraków.

Mając na uwadze obecną sytuację, zwroty biletów oraz karnetów będą realizowane w ciągu 6 miesięcy od daty planowanego wydarzenia. Termin dokonywania zwrotów może ulec wydłużeniu.

Informacje na ten temat dostępne będą pod adresem: http://infokrakow.pl/punkty-infokrakow i http://www.biurofestiwalowe.pl.

Pytania dotyczące zwrotu biletów i karnetów zakupionych w dowolnym punkcie InfoKraków można kierować pod adres e-mail: bilety@infokrakow.pl lub telefon: 12 354 27 23 w godzinach 9.00 – 17.00.

---

Filmy i seriale, które kochamy, muzyka, która wzrusza, bawi, a czasem przeraża, do tego znani na całym świecie kompozytorzy. 13. FMF zapowiada się niezwykle widowiskowo. W Krakowie nie zabraknie wielkich tuzów – ze świata reżyserskiego, w osobie Jerzego Hoffmana, oraz muzycznego, za sprawą wizyty Johna Powella. Jedną z atrakcji kolejnej edycji festiwalu są nowe lokalizacje: na dachu Galerii Kazimierz zatańczymy w rytm piosenek z filmów Martina Scorsese, a w Hotelu Forum będziemy się bawić przy syntezatorowych dźwiękach ścieżki ze Stranger Things. W Tauron Arenie Kraków posłuchamy natomiast muzyki m.in. z American Horror Story czy Wikingów. FMF 2020 wystartuje 26 maja!

13. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie nie może się obejść bez Jerzego Hoffmana – reżysera nazywanego przez krytyków i dziennikarzy „wielkim hetmanem polskiego kina”, twórcy legendarnych ekranizacji Trylogii Henryka Sienkiewicza. 27 maja w ICE Kraków nie zabraknie oczywiście jednego z największych polskich przebojów filmowych – Dumki na dwa serca promującej adaptację Ogniem i mieczem. Kolejną odsłonę cyklu Scoring4Polish Directors ubarwią ponadto: muzyka z filmu Trędowata, w tym wielokrotnie wykonywany w Krakowie Walc Wojciecha Kilara, a także kompozycje Krzysztofa Komedy z Prawa i pięści, Piotra Marczewskiego ze Znachora, Andrzeja Markowskiego z Pana Wołodyjowskiego i Kazimierza Serockiego z Potopu. W drugiej części wieczoru usłyszymy utwory współczesnych polskich kompozytorów, m.in. Łukasza Targosza, Macieja Zielińskiego i Leszka Możdżera.

Zanim do tego dojdzie, we wtorek 26 maja zaprosimy publiczność do kościoła św. Stanisława Kostki na Dębnikach. W ramach Cinema Chorale pianista Aleksander Dębicz zaprezentuje własne kompozycje inspirowane muzyką z filmów Blade Runner 2049, Gdyby ulica Beale umiała mówić i Interstellar. Młodemu muzykowi towarzyszył będzie chór Pro Musica Mundi, a w czasie koncertu usłyszymy też utwory z takich produkcji, jak Władca Pierścieni: Dwie wieże czy Edward Nożycoręki.

Tegoroczny festiwal to także dwie niepowtarzalne imprezy taneczne. Najpierw Kyle Dixon i Michael Stein - kompozytorzy muzyki do serialu Stranger Things - zabiorą publiczność FMF na taneczną imprezę w klimacie lat 80. Oldskulowe syntezatorowe dźwięki i show pulsujących w rytm muzyki świateł wypełnią wnętrza sali balowej brutalistycznego Hotelu Forum, które pamiętają imprezy z czasów schyłku komunizmu. Dzień później przeniesiemy się naprawdę wysoko – dach Galerii Kazimierz przeobrazi się w rozświetlony dyskotekowymi światłami parkiet wypełniony muzyką taneczną z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Po świetnie odebranym przez fanów festiwalu koncercie muzyki z filmów Quentina Tarantino bohaterem tegorocznej odsłony cyklu Dance2Cinema będzie Martin Scorsese, który znany jest z tego, że w swojej twórczości sięga do ulubionych utworów z czasów młodości. Nasze emocje między dwoma tanecznymi koncertami ostudzi Daniel Bloom – w czwartek 28 maja weźmiemy udział w nastrojowej, kameralnej i elektronicznej odsłonie cyklu Cinematic Piano w ICE Kraków.

30 maja po raz drugi w historii FMF zapraszamy na pełen emocji koncert muzyki do najpopularniejszych seriali. Podczas TV Series Gala w Tauron Arenie Kraków gwarantujemy chwile grozy z American Horror Story, napięcia – z Czarnobylem czy zabawy – ze Stranger Things. Wśród kompozytorów, którzy przyjęli nasze zaproszenie, znaleźli się m.in. Martin Phipps, Trevor Morris, Hauschka i Mac Quayle.

Finałowy wieczór FMF 2020 będzie prawdziwą wisienką na festiwalowym torcie – 31 maja w ICE Kraków usłyszymy długo wyczekiwany monograficzny koncert The Music of John Powell. Na prośbę FMF kompozytor osobiście dobierze i przygotuje utwory ze swojego wyróżnianego m.in. nominacjami do Oscara, nagród Grammy i BAFTA dorobku. Muzyków z Chóru Polskiego Radia i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej poprowadzi zaprzyjaźniony z Powellem dyrygent – znany już publiczności FMF z poprzednich edycji – Gavin Greenaway, a na scenie pojawią się również goście specjalni. W programie wieczoru przewidzieliśmy m.in. muzykę z trzech części animacji Jak wytresować smoka, space opery Han Solo: Gwiezdne wojny – historie czy komedii Dwa tygodnie na miłość.

1 czerwca FMF 2020 zamknie tradycyjnie plenerowy pokaz filmu.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.