Forum Kultury Wrażliwej

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 17 grudnia 2019, 09:45

Trzecia edycja Forum Kultury Wrażliwej stanowi kolejny krok na drodze do uczynienia instytucji kultury otwartymi, w pełni dostępnymi i rozumiejącymi potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku podczas wykładów i szkoleń chcemy się skupić wokół ustawodawstwa związanego z dostępnością. Uchwalone niedawno ustawy w ramach rządowego programu Dostępność Plus stawiają przed jednostkami publicznymi, w tym instytucjami kultury, wymagania w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjnej. W ramach FKW szczegółowo się im przyjrzymy i pokażemy konkretne rozwiązania, które muszą podjąć instytucje kultury, aby im sprostać.

Podczas Forum szczegółowo zapoznamy się z wdrażanymi zmianami i pokażemy, jak wprowadzać je w swoich instytucjach. Przeanalizujemy zapisy ustawy o dostępności cyfrowej, przyjrzymy się konkretnym punktom, wymogom i oczekiwaniom, jakie ze sobą niesie. Opowiemy, jak planować budżet instytucji w zakresie dostępności, a następnie zaprezentujemy działanie konkretnych narzędzi dostępnościowych. W czasie warsztatów będzie można zapoznać się ze sposobem działania, a także procedurą zamawiania i wykorzystywania pętli indukcyjnej oraz audiodeskrypcji.

Udział w forum jest bezpłatny. Rejestracja odbywa się on-line.

Program Forum

9.45Otwarcie Forum Kultury Wrażliwej
10.00Program Dostępność Plus, Przemysław Herman (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej)
10.30Planowanie budżetu a dostępność, Monika Wiejaczka (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego), Tomasz Włodarski (Małopolski Instytut Kultury w Krakowie)
11.00Ustawa o cyfrowej dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych – aspekty praktyczne, Piotr Witek (Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego)
12.00Dostępnie = przystępnie. Poruszanie się po stronach internetowych za pomocą czytników ekranu, Natalia Kaczor, Przemysław Rogalski (Stowarzyszenie Dobrze)
12.30Przerwa kawowo-lunchowa
13.00Włączanie osób z niedosłuchem do udziału w kulturze – pętla indukcyjna i inne narzędzia zapewniające dostępność, Grzegorz Kozłowski (Polska Fundacja Osób Słabosłyszących)
13.45Usłysz obraz, zobacz dźwięk – kompendium wiedzy o AD, napisach i PJM w pigułce, Regina Mynarska – ekspert ds. dostępności (Fundacja Siódmy Zmysł), Dawid Górny – konsultant ds. niepełnosprawności wzroku (Fundacja Siódmy Zmysł), Edyta Kozub – konsultant ds. niepełnosprawności słuchu (Fundacja Między Uszami)
15.00Ciepły posiłek dla wszystkich uczestników
18.00Rozdanie świadectw dostępności

Po rozdaniu świadectw dostępności zapraszamy na w pełni dostępny koncert November Project.
Koncert odbędzie się z wykorzystaniem narzędzi dostępnościowych: tłumaczeniem na polski język migowy, audiodeskrypcją oraz zastosowaniem pętli indukcyjnej.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.