Troskliwość: Polowanie w XXI wieku – relikt, biznes czy rozrywka?

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 12 grudnia 2019, 19:00

W tym roku w Massolicie przygotowano cykl wykładów, warsztatów i dyskusji, które skupiać się będą na zagadnieniach związanych z szeroko rozumianą ekologią i odpowiedzialnością za otaczający nas świat. Tytułowa „troskliwość” odnosi się do środowiska naturalnego, zwierząt, relacji międzyludzkich, ale też do własnego ciała. Tym razem rozmawiać będziemy po polsku.

12 grudnia księgarnia Massolit zapraszana spotkanie z Zenonem Kruczyńskim, zatytułowane „Polowanie w XXI wieku - relikt, biznes czy rozrywka? Dyskusja o praktykach myśliwskich”. Wydarzenie poprowadzi Marcin Urbaniak.

Podczas spotkania porozmawiamy o aktualnym znaczeniu i funkcji myślistwa w Polsce – czy jest pozytywna, czy też negatywna. Spróbujemy odpowiedzieć m.in. na pytania, dlaczego polowania mogą wzbudzać kontrowersje oraz niechęć? Co jest atrakcyjnego w działalności łowieckiej? Jak wyglądają polowania „od środka”? Kto i dlaczego poluje w XXI wieku.

Przyjrzymy się praktykom łowieckim zarówno od strony współczesnej ekologii i wiedzy środowiskowo-klimatycznej, jak również z perspektywy obyczajowej, kulturowej, psychologicznej, ekonomicznej, religijnej czy społecznej – zwłaszcza pod kątem oddziaływania na psychikę oraz idei łowieckiego „niematerialnego dziedzictwa kulturowego”. Zastanowimy się nad konsekwencjami dokonanej nowelizacji ustawy łowieckiej oraz możliwą reformą – bądź całkiem alternatywnym modelem – łowieckiej gospodarki państwa. Interesować nas będą argumenty broniące zasadności praktyk myśliwskich w odmiennych kontekstach: (1) faktycznych działań – w tym także poziomu wiedzy przyrodniczej i pomyłek – dokonywanych przez myśliwych; (2) różnych typów polowań, jak np. dewizowych, zbiorowych, indywidualnych, ale też zjawiska kłusownictwa, zabijania gatunków chronionych oraz trofeistyki; (3) konieczności kontroli populacji w formie jej dokarmiania i jednoczesnej eksterminacji; (4) sensu istnienia ośrodków hodowli zwierzyny (np. bażanty, kuropatwy) oraz sensu polowań na ptaki. W końcu postaramy się zobaczyć, jak obecnie ewoluuje świadomość społeczna względem myśliwych i jakie dokonały się zmiany w opinii publicznej wobec praktyk łowieckich od czasu pierwszej publikacji książki Zenona Kruczyńskiego „Farba znaczy krew”.

Zenon Kruczyński – publicysta i aktywista ekologiczny, były myśliwy, autor książki „Farba znaczy krew”, współautor „Łowiectwo zielonym okiem”, „Śmierć zwierzęcia. Współczesne zootanatologie” i „O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce”. Inicjator powstania koalicji Niech Żyją! Broni Puszczy Białowieskiej i tam mieszka.

Marcin Urbaniak – specjalista z zakresu etyki środowiskowej, etyk praw i dobrostanu zwierząt, a także filozofii i psychologii ewolucyjnej. Edukator ekologiczny i działacz społeczny, pełniący obowiązki przewodniczącego Akademickiego Stowarzyszenia Przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu oraz aktywisty w Klubie Gaja.

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu Krakowskie Księgarnie na medal i współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.