Reportaże, które zmieniły świat: Wietnam i inne wojny

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 12 grudnia 2019, 18:00

Księgarnia Karakter zaprasza 12 grudnia na spotkanie z Michałem Olszewskim i Pauliną Małochleb w ramach cyklu Reportaże, które zmieniły świat. W czasie spotkania Wietnam i inne wojny porozmawiamy z Michałem Olszewskim o reportażach z drugiej połowy XX wieku poświęconych wojnom. Jaki wzór opowieści ustaliły narracje o wojnie? Które wojny weszły do kultury właśnie dzięki opowieściom? Jak oddać przemoc wojenną? Czy reporter może zachować niewinność?

Michał Olszewski – dziennikarz, pisarz, publicysta redaktor naczelny krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. Jego debiutem prozatorskim był zbiór opowiadań „Do Amsterdamu” (2003). W 2005 ukazała się jego druga książka pt. „Chwalcie łąki umajone”, w 2009 ukazała się trzecia książka – „Low-tech”. W 2010 wydał „Zapiski na biletach – opowieść o podróżach po Polsce” oraz „Eco-book o eko-Bogu, zapis rozmów o ekologii przeprowadzonych z franciszkaninem o. Stanisławem Jaromim”. Książka „Zapiski na biletach…” była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2011 w kategorii proza. W 2015 otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Najlepsze buty na świecie”. W 2017 nakładem wydawnictwa Znak ukazała się kolejna powieść Olszewskiego „#upał”.

Paulina Małochleb – krytyczka i badaczka literatury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu Fundacji Miasto Literatury pt. Krakowskie Księgarnie na Medal jest częścią całego cyklu Reportaże, które zmieniły świat. Cykl poświęcony jest najważniejszym zjawiskom reporterskim w Polsce, o których opowiadać będą czytelnicy, krytycy, badacze – nigdy zaś sami reportażyści. Pomysł i prowadzenie spotkań Paulina Małochleb.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.