Gwido, hrabia Blezu

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Spektakl Beniamina Bukowskiego oparty będzie na dramacie „Gwido. Hrabia Blezu” Adama Naruszewicza, zapomnianym, oświeceniowym tekście, który nigdy nie został wystawiony.

Gwido, hrabia Blezu to XVIII-wieczny, oświeceniowy dramat opowiadający historię krucjat dziecięcych. Adam Naruszewicz, katolicki biskup i wolnomularz, poeta i historyk, pisze w nim o starciu dwóch cywilizacji, ale przede wszystkim o zderzeniu oświeceniowego racjonalizmu i religijnej irracjonalności, utylitarystycznej polityki z dziecięcym idealizmem. Chrześcijańskie wojska stają się terrorystami dokonującymi inwazji na muzułmański kraj zarządzany przez oświeconego sułtana; religijne racje są pretekstem do brutalnego konfliktu o ekonomicznym podłożu, same zaś dzieci, wraz z tytułowym Gwidonem, stają się zakładnikami wyznawanej ideologii. Ich żarliwość i religijna wiara są rozgrywane przez dorosłych, lecz paradoksalnie wymykają się spod kontroli i doprowadzają do politycznej katastrofy.

Niniejsza realizacja jest prapremierą sztuki Naruszewicza, która nie została przeniesiona na scenę za życia autora i która wkrótce po powstaniu zaginęła na ponad dwieście lat.

Uciekając od rozbudowanych rozwiązań scenograficznych, rezygnując z tradycyjnego przywiązania do wieku i płci aktorów wcielających się w poszczególne postaci, realizatorzy za naczelne zadanie postawili sobie rozczytanie relacji pomiędzy bohaterami i wydobycie na pierwszy plan znaczeń wpisanych w Naruszewiczowski dramat.

Spektakl stanowi pierwszą premierę Trzeciej Grupy Krakowskiej, kolektywu twórczego inspirującego się działaniami XX-wiecznych krakowskich artystów awangardowych, przede wszystkim Tadeusza Kantora, Marii Jaremy i Jonasza Sterna. Do dziedzictwa mistrzyń i mistrzów kolektyw podchodzi krytycznie: czerpiąc inspirację z poszukiwań formalnych, przecinających się dziedzin sztuki i zacierania granicy pomiędzy codziennością i działaniem artystycznym, rezygnując zaś z paradygmatu „artysty-geniusza” i stawiając na zbiorową formę twórczości.

Premierowe spektakle odbywają się w Cricotece.

Tekst: Adam Naruszewicz
Reżyseria, adaptacja, koncepcja sceniczna i muzyczna: Beniamin Bukowski
Występują:
Monika Kulczyk – Gwido, hrabia Blezu
Mikołaj Bańdo – Teobald, hrabia Szampanii, ojciec Gwidona
Anna Kaszuba – Safadyn, sułtan Tyru
Wiktoria Czubaszek – narratorka; Edel, generał wojsk Safadyna; dziecko chrześcijańskie

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.