Dokumentacje zagraniczne. Spotkanie poświęcone Zofii Rydet

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 5 grudnia 2019, 19:00

Zofia Rydet (1911-1997) to jedna z najważniejszych postaci polskiej fotografii, autorka monumentalnego cyklu dokumentalnego „Zapis socjologiczny”. Artystka uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami, której prace znajdują się w najważniejszych zbiorach w Polsce i za granicą. Pozostawiła po sobie ogromny dorobek, a Jej twórczość wciąż inspiruje kolejne pokolenia fotografek i fotografów.

Spółdzielnia Ogniwo zaprasza na spotkanie wokół zbioru fotografii, który został określony wspólnym tytułem „Dokumentacje 1950 –1978”. Obejmuje on najwcześniejszą część dorobku artystki, składającą się z przeszło 30 tysięcy zdjęć wykonanych w Polsce i za granicą. Dzięki „Dokumentacjom” możemy obserwować, jak kształtowała się wrażliwość i umiejętności fotograficzne Zofii Rydet, prześledzić także procesy powstawania takich cykli jak „Mały człowiek”, „Czas przemijania”, „Świat uczuć i wyobraźni”, „Nieskończoność dalekich dróg” i wreszcie „Zapis socjologiczny”.

Zbiór „Dokumentacje”, będący częścią archiwum po artystce, pozostaje pod opieką Fundacji im. Zofii Rydet i był udostępniany publiczności etapami od 2016 roku w ramach grantów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, online na portalu zofiarydet.com. W ramach projektu dokonano digitalizacji, opracowania i zabezpieczenia materiałów archiwalnych.

Obecnie zespół Fundacji pracuje nad podsumowaniem kolejnego etapu projektu i opracowaniem części zbioru, obejmującej fotografie wykonane przez Zofię Rydet na terenie dziewięciu krajów: Bułgarii, Czech, Egiptu, Grecji, Jugosławii, Libii, Rumunii, Turcji i Węgier. Z tej okazji, zanim zaprezentujemy Państwu online całość zeskanowanego w tym roku materiału, zapraszamy na pokaz i spotkanie w Spółdzielni Ogniwo. Prześledzimy fotograficzne trasy Zofii Rydet oraz przedstawimy materiały archiwalne. Chętnie porozmawiamy przy fotografiach tej znakomitej artystki, a skupimy się najmocniej na temacie podróży po Jugosławii.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć ekspozycja, dostępna do 12 grudnia 2019, oraz pokaz audiowizualny.

Projekt digitalizacji zbioru „Dokumentacje 1950 –1978” zrealizowano dzięki finansowego wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projektowi partnerują: Fundacja Lablab, Fundacja Sztuk Wizualnych, TA Fundacja / TA Foundation, Rzeszowska Akademia Fotografii, @nomadersi, Ars Mironia, Studio Grades, Spółdzielnia Ogniwo

Projekt graficzny: Pilar Rojo / pilarrojo.es

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.