Nihontō

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 23 listopada 2019 - niedziela, 1 marca 2020

Muzeum Manggha postanowiło uczcić rok 2019 – rok podwójnego jubileuszu, w którym świętujemy stulecie nawiązania relacji polsko-japońskich oraz dwudziestopięciolecie działalności Muzeum – wystawą mieczy japońskich z kolekcji Muzeum Miecza Japońskiego Bizen Osafune. Miecze w krainie Bizen, obecnie prefektura Okayama, wytwarzane były od bardzo dawnych czasów – od okresu Heian (794–1185) – na dużą skalę i odznaczały się wyjątkową jakością. Słynący z jakości swoich wyrobów rejon ten zaliczany był do Gokaden (tzw. 5 tradycyjnych regionów), najważniejszych ośrodków produkcji mieczy w Japonii.

Na wystawie można obejrzeć 37 mieczy z Japonii, pochodzących z różnych okresów chronologii miecza japońskiego: kotō (794–1596) – okresu „dawnego miecza”, gdy powstało bardzo wiele okazów traktowanych do dziś jako niezrównane arcydzieła i wzór dla współczesnych mieczników, poprzez przykłady z kolejnych epok: shintō (1596–1780) − okresu „nowożytnego miecza”, shin shintō (1780–1877) − okresu „nowego nowożytnego miecza”, gendaitō (1877–1945) – okresu „współczesnego miecza” aż po shinsakutō (czasy po roku 1945) – okresu „mieczy na nowo wykonanych”, kiedy artyści miecznicy, szukając często wzorców w przeszłości, starają się, by wysokie umiejętności i znawstwo dawnych mistrzów nie uległy zapomnieniu.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.