10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Kinokawiarnia Kika oraz Klub Filmowy XIII Dzielnica zapraszają na 10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC (16-19 grudnia) – wyjątkowe wydarzenie łączące sztukę filmową z wrażliwością jej twórców na sprawy społeczne i globalne wyzwania.

Program:

16 grudnia (poniedziałek), godz. 19.00
UTRACONY RAJ | Another Paradise,  reż. Olivier Magis, Belgia 2019, 82’
Pięćdziesiąt lat temu ludność kreolska zamieszkująca Wyspy Czagos została przymusowo wysiedlona ze swoich ziem przez brytyjskie władze.  Ta tajna operacja miała na celu wydzierżawienie największej z wysp Archipelagu Czagos Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych, pod budowę bazy wojskowej. Teraz, gdy umowa dzierżawy wkrótce wygaśnie, uchodźcy z Wysp Czagos walczą o odzyskanie swojej ojczyzny. Charyzmatyczną liderką walki o możliwość powrotu do ojczyzny jest  mieszkająca  w Wielkiej Brytanii Sabrina Jean. Dzięki olbrzymiej determinacji i śmiałym działaniom takim jak choćby udział narodowej reprezentacji w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej dla Bezpaństwowców, Sabrina dąży do tego, by społeczność rdzennych mieszkańców Wysp Czagos  nie upadała na duchu i nie traciła nadziei czekając na upragniony powrót do domu. 

17 grudnia (wtorek), godz. 19.00
KLĄTWA OBFITOŚCI | Klątwa obfitości, reż. Ewa Ewart, Polska 2018, 69’
Pod koniec 2017 r. rząd Ekwadoru rozpoczął nowy etap wierceń ropy naftowej na najbardziej wrażliwym obszarze Narodowego Parku Yasuni, co wywołało falę protestów. Film dokumentalny „Klątwa obfitości” po raz pierwszy odsłania kulisy i dramat nieudanej Inicjatywy Yasuni, z jej daleko idącymi globalnymi i regionalnymi konsekwencjami. Film ujawnia walkę Ekwadoru o pogodzenie ekologicznych ambicji z trudnymi realiami gospodarczymi oraz znaczącymi interesami naftowymi. To dylemat, z jakim dziś zmaga się cały świat. Dramat Narodowego Parku Yasuni, jak w soczewce, skupia najbardziej palące problemy ekologiczne naszej planety. W samym sercu lasu deszczowego Ekwadoru toczy się konieczna globalna debata na temat postępu, zrównoważonego rozwoju gospodarczego i zmian klimatycznych. Stawką jest nasze przetrwanie. Film stawia dwa kluczowe pytania, które dziś stały się jeszcze bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej. Czy powinniśmy zostawić ropę naftową w ziemi? I czym ryzykujemy, zważywszy na ekologiczne konsekwencje kontynuowania wydobycia ropy naftowej, jeżeli odrzucimy radykalną zmianę naszego podejścia do jej eksploatacji na całym świecie?

18 grudnia (środa), godz. 19.00
W RYTM LIZBONY | Lisbon Beat,  reż. Vasco Viana, Rita Maia, Portugalia 2019, 65’
Podróż po przedmieściach Lizbony widziana oczami garstki muzyków, którzy próbują znaleźć swoje miejsce w mieście o złożonej tożsamości. Spotkania różnych pokoleń i środowisk. Angola, Wyspy Świętego Tomasza, Wyspy Zielonego Przylądka i Republika Gwinei Bissau są reprezentowane przez starych muzyków i młodych producentów.

19 grudnia (czwartek), godz. 19.00
NASZĄ OJCZYZNĄ JEST PAMIĘĆ | Memory Is Our Homeland,  reż. Jonathan Durand, Kanada/Wlk. Brytania/Białoruś, 2018, 90’
Polscy uchodźcy w Afryce? - dziś mało kto pamięta o tym epizodzie z czasów drugiej wojny światowej. Tysiące kobiet i dzieci, deportowanych do sowieckich łagrów, po opuszczeniu ZSRR i wielotygodniowej tułaczce znalazło swój tymczasowy dom we wschodnioafrykańskich wioskach. Opowiadają o tym unikalne archiwalia i bezpośrednie relacje Polek (jedną z nich jest babcia reżysera), które na początku lat 40. dotarły na nieznany im ląd i spędziły tam ostatnie lata wojny. Film przedstawia ten wątek w nowym świetle, w sposób wolny od polityki historycznej czy ideologicznych przekłamań.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.