ICE Classic: Jakub Józef Orliński

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 16 grudnia 2020, 19:30

Jakub Józef Orliński to jedno z największych odkryć w świecie muzyki klasycznej ostatnich lat. Polski kontratenor zbiera znakomite recenzje i występuje u boku gwiazd. Świat muzyki poważnej z łatwością łączy z popkulturą: tańczy breakdance, trafił na okładkę magazynu „Vogue”, a „The New Yorker” zatytułował poświęcony mu artykuł Millennial Countertenor Pop-Star. Artysta zbiera liczne pochwały krytyków, publiczności i recenzentów. „New York Times” napisał o nim: „Jakub Józef Orliński połączył piękno brzmienia z niespotykaną harmonią barwy i błyskotliwości w całej skali”. W 2019 został wyróżniony nagrodami: Gramophone Classical Music Award oraz Opus Klassik. Jesień 2018 roku przyniosła premierę jego debiutanckiego albumu Anima Sacra. W listopadzie 2019 roku ukazał się druga solowa płyta Orlińskiego Facce d’amore (Oblicza miłości) – to właśnie utwory z tego albumu usłyszymy na koncercie w Krakowie.

Jakub Józef Orliński – kontratenor
il pomo d’oro

F. Cavalli: Sinfonia + Erme, e solinghe… Lucidissima face (Endimione) z opery La Calisto (1661)
G.A. Boretti: Chi scherza con Amor (Eliogabalo) z opery Eliogabalo (1668)
G.A. Boretti: Sinfonia + Crudo amor non hai pietà (Claudio) z opery Claudio Cesare (1672)
G. Bononcini: Infelice mia costanza (Aminta) z opery La costanza non gradita (1694)
G. Bononcini: Sinfonia z opery La nemica d'Amore fatta amante 
G.F. Handel: Otton qual portentoso fulmine... Voi che udite (Ottone) z opery Agrippina (1709)
G.M. Orlandini/J. Mattheson: Che m'ami ti prega (Nerone) z opery Nerone (1721)
G.F. Handel: Pena tiranna (Dardano) z opery Amadigi di Gaula (1715) 
G.F. Handel: Spera, che tra le care gioie (Muzio) z opery Muzio Scevola (1721)
L.A. Predieri: Finchè salvo è l'amor suo (Scipione) z opery Scipione i Giovane (1731)
F.B. Conti: Odio, vendetta, amor (Fernando) z opery Don Chisciotte in Sierra Morena (1719)
N. Matteis: Ballo dei Bagatellieri z opery Don Chisciotte in Siera Morena (1719) 
L.A. Predieri: Dovian quest’occhi piangere (Scipione) z opery Scipione i Giovane (1731)
J.A. Hasse: Sempre a si vaghi rai (Orfeo) z opery Orfeo (1736)

Gwiazda Jakuba Józefa Orlińskiego rozbłysła dzięki zwycięstwom w konkursach odbywających się po obu stronach Atlantyku, w tym Metropolitan Opera National Council w 2016 roku oraz Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marcelli Sembrich w 2015 roku.  W lecie 2017 roku muzyk zyskał międzynarodową sławę dzięki porywającemu wykonaniu Vedrò con mio diletto Vivaldiego opublikowanemu na kanale YouTube, które zgromadziło przeszło cztery miliony odsłon. Do najważniejszych wydarzenia sezonu 2018-19 należy zaliczyć solowy debiut koncertowy w Carnegie Hall z udziałem członków New York Baroque Incorporated. Orliński występował już w Krakowie podczas festiwali Opera Rara oraz Misteria Paschalia. W wolnym czasie Jakub Józef Orliński oddaje się breakdance’owi, a także innym rodzajom tańca.

Założony w 2012 roku zespół il pomo d'oro słynie z autentycznych i dynamicznych interpretacji oper oraz utworów instrumentalnych z okresu baroku i klasycyzmu. Jego muzycy są cenionymi specjalistami, także wykonań historycznych. Zespół współpracował dotychczas z wieloma dyrygentami, wśród których znaleźli się Riccardo Minasi, Maxim Emelyanychev, Stefano Montanari, George Petrou, Enrico Onofri i Francesco Corti. Za różnorodne projekty odpowiada także koncertmistrz zespołu Zefira Valova. Od 2016 roku głównym dyrygentem zespołu pozostaje Maxim Emelyanychev.
Zespół il pomo d’oro regularnie gości w prestiżowych salach koncertowych oraz na festiwalach w całej Europie i na świecie, m.in. z programem In War and Peace z udziałem Joyce DiDonato pod batutą Maxima Emelyanycheva, zarejestrowanym na albumie w 2016 roku wyróżnionym nagrodą Echo Klassik 2017.
Nazwa zespołu il pomo d'oro nawiązuje do opery Antonio Cestiego z 1666 roku. Dzieło Il pomo d’oro skomponowane na uroczystości ślubne cesarza Leopolda I i Małgorzaty Teresy Habsburżanki było prawdopodobnie jedną z największych, najdroższych i najbardziej spektakularnych produkcji operowych w wówczas wciąż młodej historii gatunku. Obejmowała ona 24 różne scenografie, balet konny z udziałem 300 koni, pokaz sztucznych ogni wykorzystujący 73 000 rakiet oraz szereg efektów specjalnych – spektakl miał podkreślić splendor, wysoki poziom i wyjątkowe miejsce dworu cesarza na kulturalnej mapie ówczesnej Europy.

ICE Classic to cykl łączący nazwiska gwiazd muzyki klasycznej z przestrzenią Centrum Kongresowego ICE Kraków. Serię zainaugurował recital Aleksandry Kurzak w 2015 roku, zaś ostatni koncert wpisał się w obchody 85. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego – w lipcu 2018 roku wystąpiła Orchestre symphonique de Montréal pod batutą Kenta Nagano, wykonując Pasję według św. Łukasza. Kompozytor uświetnił swoją obecnością koncert odbywający się w Sali Audytoryjnej, która od 30 maja tego roku nosi jego imię.
W Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków gościliśmy już w ramach cyklu ICE Classic najwybitniejszych wykonawców światowych scen muzyki klasycznej, wśród których znajdziemy takie nazwiska, jak Anne-Sophie Mutter, Max Richter, Elīna Garanča, Aleksandra Kurzak czy Diana Damrau – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.