Wieczornik damski: „Wygląd tego świata sprawia kłopot w opisie”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 28 listopada 2019, 19:00

Czwarte spotkanie z kobiecego cyklu rozmów na koniec dnia. „Wieczornik damski” to opowieści kobiet i o kobietach – niebanalnych, niezależnych, samostanowiących o sobie. Rozmawiamy o tym, jak różne mogą być odsłony i wymiary kobiecości. Każde spotkanie to jeden niezwykły temat.

Prowadzenie: Olga Wojdyńska

28 listopada spotkamy się z Moniką Bąkowską – artystką wizualną, absolwentką krakowskiej ASP, u której w wieku 19 lat zdiagnozowano psychozę urojeniowo-depresyjną.

Jak wygląda życie z diagnozą schizofrenii? Co mogą kazać wewnętrzne głosy i czy można ich nie posłuchać? Co wolno, a czego nie wolno robić na oddziale zamkniętym? Czy w procesie terapii psychiki, ciało jest bezpieczną przystanią dla umysłu?

Rozmawiamy na trudne tematy bo chcemy pokazać, jak wiele jest różnorodnych światów wokół nas. Staramy się uczyć siebie nawzajem szacunku i uważności na doświadczenie drugiego człowieka. Każda i każdy, kto chce posłuchać lub zapytać, jest mile widziany. Jedynym warunkiem jest wzajemny szacunek.

Monika Bąkowska – życie traktuje jako kolaż, łącząc elementy z różnych dziedzin wiedzy i niewiedzy. Porusza się po peryferiach, zbierając wszystko, co uzna za wartościowe. Kiedy nie jest z nią dobrze, tygodniami, leży i słucha szeptów wszechświata. Kiedy wraca do rzeczywistości, prowadzi z nią niekończące się pertraktacje mające zmierzać do scalenia tych dwóch porządków. Społecznie stara się popularyzować wiedzę na temat chorób psychicznych oraz problematyzować debatę publiczną na ten temat. Prowadziła m.in. audycję w Radio Głosy, przy jej udziale powstały też dwa spektakle teatralne: „Psychoza” w reżyserii Tomasza Węgorzewskiego oraz „Czarne papugi” w reżyserii Michała Borczucha.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.