Największa wolność myśli. Obowiązek awangardy – spotkanie z Joanną Orską

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 22 listopada 2019, 18:00

De Revolutionibus Books&Cafe zaprasza 22 listopada na spotkanie z cyklu Największa wolność myśli. Rozmawiamy o książkach, które eksperymentują z wyobraźnią, językiem i formą literacką. Fantazjują i wierzą w cudowność. Zaglądają pod podszewkę codzienności i w głąb jaźni. A przede wszystkim nie boją się burzyć czytelniczych konwencji i przyzwyczajeń.

Spotkanie z Joanną Orską będzie poświęcone zagadnieniu poetyckiej awangardy i jej miejsca w dzisiejszej kulturze. Czy awangardę należy pojmować w kontekście historycznym, czy jest zjawiskiem, które istnieje tu i teraz? Czy artystyczne eksperymenty są ważniejsze jako przejaw buntu wobec opresyjnej rzeczywistości, czy przeciwnie – są próbą przywrócenia rzeczywistości właściwych wymiarów? I jak w tym pejzażu odnajduje się polska poezja?

Rozmowę z Joanną Orską, krytyczką literacką i literaturoznawczynią, na temat jej ostatnich książek, które poświęcone są tej tematyce, poprowadzi Jakub Kornhauser.

Joanna Orska – krytyczka literacka i literaturoznawczyni, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka i redaktorka wielu książek poświęconych polskiej poezji współczesnej i awangardowej, jurorka najważniejszych polskich nagród literackich.

Jakub Kornhauser – literaturoznawca, poeta, eseista, tłumacz, redaktor, pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą UJ i Instytutu Filologii Romańskiej UJ, laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom poematów prozą „Drożdżownia” (2015).

Spotkanie w ramach cyklu surrealizm/wyobrażenia. Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu Krakowskie Księgarnie na Medal, współfinansowane z budżetu Miasta Kraków.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.